Sigitas KANIŠAUSKAS
Besidomintieji krašto istorija, be abejo, žino, kad prieškario laikais Pasvalyje, Pumpėnų g. (dabar – Nepriklausomybės g.) veikė sieros vonios ir 1937 m. miestui buvo suteiktas kurorto statusas. Netrukus Pasvalį nukonkuravo didesnes galimybes plėstis turėjęs Likėnų kurortas. Apie tai krašto istorijos ir kultūros žurnale Šiaurietiški atsivėrimai bei savaitraštyje Lietuvos sveikata rašė kraštotyrininkai Antanas Stapulionis, Gražvydas Balčiūnaitis, publicistas, istorikas Darius Indrišionis.
Tuo tarpu kadaise klestėjusio nedidelio Moliūnų kurorto-gydyklos istoriją dengia vis didėjantis užmaršties dulkių klodas. Keliais sakiniais apie šią vietą knygoje Užaugau Pasvaly užsimena Krikliniuose gyvenęs, deja, jau šviesaus atminimo kraštotyrininkas, istorijos mokytojas Juozas Beniulis.
Išsamesnės informacijos apie netoli buvusio Moliūnų dvaro veikusią gydyklą galima rasti Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos Rankraštyne saugomame turtingame žymaus kraštotyrininko Antano Mažylio (1914–2007) fonde. Garsusis Kriklinių krašto praeities tyrinėtojas ir šia veikla pasižymėjęs jo dėdė, iš to paties kaimo kilęs Petras Mažylis (1890–1982), 1968 m. baigė rašyti didelės apimties kraštotyrinę apybraižą „Iš Kriklinių praeities ir dabarties“. Rašydami apie 19 a. antroje pusėje Moliūnuose veikusį kurortą-gydyklą, jie remiasi 1861 m. pasirodžiusiu tuometės Kauno gubernijos statistinių duomenų rinkiniu (Statističeskije materialy Kovenskoj guberniji, sobr. Oficierami Generalnovo štaba, izd. 1861).
Moliūnų kurortas-gydykla nuo 1855 iki 1890 m. veikė netoli dvaro, prie Pyvesos upelio intako, gyventojų vadinamo Verdene arba Smardone. „Ji buvo įrengta patogiose patalpose, buvę 40 ąžuolinių vonių atskirų mineralinių vonių, užlaikomi du gydytojai, ambulatorija, dvylika žemesnio personalo asmenų. Buvęs muzikos orkestras kurorto svečiams linksminti. Vėliau dėl neišaiškintų priežasčių kurortas-gydykla sunaikintas <...> Čia buvo ir tebėra sieros šaltinių įvairioms ligoms gydyti“, – rašė A. Mažylis. Tyrinėdamas buvusio kurorto-gydyklos vietą kraštotyrininkas Verdenės upelio dugne aptiko ąžuolinių ir drebulinių grindų liekanų.
Būdamas ilgamečiu Kriklinių apylinkės vykdomojo komiteto pirmininku, A. Mažylis stengėsi atgaivinti Moliūnų kurortą. „Tai vietovė su gražia ateitimi“, – jis tvirtino rankraštyje „Iš Kriklinių senosios praeities“. Jo iniciatyva 1958 m. birželio 20 d. buvo padaryta Moliūnų sieros šaltinių vandens analizė. Respublikinio Sanatorijos ir higienos instituto ataskaitoje rašoma: „Vanduo stipriai mineralizuotas, turi daug kalcio, sulfatų. Vanduo labai kietas. Yra pagrindo manyti, kad jis gali veikti liuosuojančiai ir skatinančiai skrandžio sulčių bei tulžies išskyrimui. Tačiau galutinį sprendimą dėl šios vietovės panaudojimo kaip kurorto ir vandens išnaudojimo gali duoti Maskvos kurortologinis institutas.“
Moliūnų kurorto atgaivinimo idėją A. Mažylis raštu išdėstė ir tuomečiam Lietuvos SSR sveikatos apsaugos ministrui. Tačiau ir jis be visagalių Maskvos valdininkų valios nelabai ką galėjo padaryti. Tačiau iš sovietų imperijos sostinės atskriejusi žinia atvėsino kraštotyrininko entuziazmą. Iš minėto Kurortologijos instituto buvo pranešta, kad naujų kurortų steigimas europinėje SSRS dalyje kol kas atidėtas. Instituto valdininkai nurodė, kad toliau bus plečiamas Likėnų kurortas. Pastarasis sakinys faktiškai leido suprasti, kad carinės Rusijos laikais įsteigto Moliūnų kurorto-gydyklos atgaivinimo idėja neturi jokios perspektyvos. Vis dėlto A. Mažylis dar kurį apie Moliūnų kurorto gaivinimo planus rašė respublikinėje spaudoje.
Praėjusią savaitę su kraštotyrininku, žygeiviu Algimantu Stalilioniu lankėmės buvusio Moliūnų kurorto-gydyklos vietoje. Žvelgiant į medžiais ir krūmais pasidabinusias Pyvesos intako Verdenės pakrantes, reikia lakios fantazijos, kad mintyse susikurtum prieš pusantro šimto metų čia stovėjusios gydyklos ir pacientus linksminusio orkestro vaizdinius. Gerai, kad dar išlikusi lentelė su užrašu „Moliūnų mineraliniai šaltiniai – gamtos apsaugos paminklas“. Želdiniai baigia pasiglemžti ir buvusio kurorto-gydyklos pamatus. Netoli kadaise klestėjusio ir dabar tik romantinės istorijos spalvomis apipinto kurorto-gydyklos akį ir širdį džiugina išlakus Moliūnų ąžuolas – 1999 m. paskelbtas gamtos paminklas.
Autoriaus nuotraukos
Kodas 190626161
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |