Biblioteka visiems

Biblioteka visiems


Nuo 2020 m. lapkričio mėn. Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų siekį didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją.

Pirmasis žingsnis jau žengtas – 2021 m. rugsėjo 21 d. renginio „Biblioteka visiems. Konferencija+“ metu pasirašytas manifestas, kuriuo bibliotekų bendruomenės nariai įsipareigojo dėti visas pastangas, kad bibliotekas paverstų prieinamomis visiems ir didintų negalią turinčių žmonių įtrauktį. Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais ir lankytojais Lietuvos viešosiose bibliotekose rengiami ir bendrai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos, padedančios įvairią negalią turintiems asmenims lankytis bibliotekose.

Svetainėje www.bibliotekavisiems.lt rasite manifestą, visas bibliotekų naujienas, socialines istorijas, mediateką ir kitą naudingą informaciją, skirtą bibliotekų specialistams ir įvairią negalią turintiems lankytojams.

Iniciatyva „Biblioteka visiems“ finansuojama pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos strateginio veiklos plano priemonę „Aprūpinti bibliotekas socialinės bei informacinės atskirties gyventojų grupėms skirta įranga ir priemonėmis“.

Iniciatyvą vykdo Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija.

Iniciatyvos partneriai: Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, asociacija „Šiaulių lietaus vaikai“.

Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.



Įtraukties istorijos bibliotekose – nuo patirčių iki inovacijų

2023-10-06

Bibliotekų prieinamumo manifestą pasirašiusios Lietuvos bibliotekos pasiektus laimėjimus, kilusius iššūkius, problemas ir patirtis aptarė jau tradicine tampančioje konferencijoje+. Čia skambėjo ir gyvos įtraukties istorijos, pažadinusios visą emocijų spektrą – nuo juoko iki ašarų.

Pavyzdys ne tik kultūros sektoriui

„Simboliška, kad konferencija+ vyksta pagal visus prieinamumo reikalavimus ką tik atnaujintame  Lietuvos audiosensorinės bibliotekos pastate. Tačiau fizinis aplinkos pritaikymas tėra nedidelė manifeste prisiimtų įsipareigojimų dalis. Fondų komplektavimas pritaikyto formato leidiniais, pritaikytos paslaugos visiems, į jų kūrimą įtraukta neįgaliųjų bendruomenė. Visa tai neįmanoma įgyvendinti vienai bibliotekai – tik susijungus visoms, veikiant išvien visa tai gali virsti realybe. Tikiu: taip ir bus. Žinoma, ne šiandien, ne greitai, tačiau einant žingsnelis po žingsnelio”, – sakė Lietuvos audiosensorinės bibliotekos direktorė Inga Davidonienė.

„Bibliotekos puikiai geba reaguoti į pokyčius, mobilizuotis, atliepti visuomenės lūkesčius. Ši bendruomenė yra lyderė pagal prieinamumą – pavyzdys visam kultūros sektoriui. Noriu palinkėti vien sėkmės šiam darbe, nes tai prisidės dar didesnės bibliotekų ir viso kultūros sektoriaus pažangos”, – konferencijos dalyvius sveikino kultūros viceministras Rimantas Mikaitis.

Bibliotekos nuo pat vaikystės buvo ir išlieka ypač svarbi vieta lygių galimybių kontrolierei Birutei Sabatauskaitei. „Labai džiaugiuosi, kad bibliotekos žengia tokius plačius žingsnius norėdamos būti pritaikytos visiems. Skaityti daugiau...


Autizmui draugiškų priemonių rinkinys

Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos lankytojams esame parengę:

  • Socialinę istoriją, kuri  padės Jums, dar prieš atvykstant į biblioteką, susipažinti su jos erdvėmis, taisyklėmis ir Jus pasitiksinčiais darbuotojais.

Bendra socialinė istorija

Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos socialinė istorija

  • Socialinius plakatus. Norime, kad bibliotekoje jaustumėtės saugiai, todėl galite susipažinti su Jus aptarnaujančiais darbuotojais, pamatyti trumpus jų prisistatymus – Jums apsilankius bibliotekoje vieni kitus jau pažinosime ir laisviau bendrausime.

 Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos Socialinis plakatas

  • Pažintinį vaizdo filmą bibliotekos lankytojams, parengtą bendradarbiaujant su ASS specialistais, kalbos ir komunikacijos sutrikimų  turinčių vaikų šeimomis. Jame kviečiame susipažinti su patarimais, kaip derėtų elgtis vienu ar kitu atveju, į ką vertėtų atkreipti dėmesį bendraujant su ASS bei kalbos ir komunikacijos sutrikimų  turinčiais asmenimis – tiek vaikais, tiek suaugusiaisiais.
  • „Sensorinio gesintuvo“ rinkinius – jeigu Jūsų lydimą vaiką ar paauglį neįprastoje jam erdvėje ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis, Jums padės bibliotekoje esantis „Sensorinio gesintuvo“ rinkinys, kuriame rasite įvairių sensorinių daiktų ir priemonių, padėsiančių greičiau nusiraminti.

„Sensorinio gesintuvo“ priemones rasite bibliotekos Šeimos kambaryje (IV a.). Kilus klausimams kreipkitės į Vaikų erdvės darbuotoją Lijaną Markevičienę, tel. 8 659 06305.

Sensorinio gesintuvo rinkinys Lietuvos bibliotekoms

Specializuotų bendravimo kortelių kūrimas naudojantis programine įranga „Boardmaker“

Bendravimas su asmeniu, turinčiu kalbos, elgesio ar kitų sutrikimų reikalauja specialių bendravimo įgūdžių. Tam tikrais atvejais būtinos ir pagalbinės komunikacijos priemonės, kurios papildo ar net pakeičia šnekamąją kalbą. Tęsdama iniciatyvos „Biblioteka visiems“ veiklas Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka įgijo adaptyvią programinę įrangą „Boardmaker“, kuri suteikia galimybę konkrečiais grafiniais simboliais, ženklais sukurti aktualią ir individualizuotą bendravimui skirtą medžiagą – bendravimo korteles. Išsamiau - ČIA.

Sensoriniai skaitymai

Lietuvos savivaldybių viešosios bibliotekos kartu su apskričių viešosiomis bibliotekomis tęsia 2020 metais pradėtos iniciatyvos „Biblioteka visiems“ veiklas, kurdamos naujas paslaugas, padedančias įvairią negalią turintiems asmenims lankytis bibliotekoje, dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose. Bibliotekos diegia naują paslaugą – edukacinę programą „Sensoriniai skaitymai vaikams“, kuri skirta 4–12 metų vaikams. Programa pritaikyta ir vaikams, turintiems kalbos ir komunikacijos sutrikimų.

Užsiėmime pasitelkiamos sensorinės (taktilinės, vizualinės) priemonės ir pojūčiai (rega, klausa, lytėjimas, uoslė ar skonis).

Sensorinių skaitymų eigą sudaro trys dalys – istorijos skaitymas pasitelkiant pojūčius, praktinė užduotis pagal knygos tekstą, žaidimai ir diskusija su tėvais, globėjais ar auklėtojais. Užsiėmimo metu vaikams atsiveria knygų skaitymo malonumas, plečiamas vaikų pažinimo akiratis, turtinamas žodynas, lavinami sensoriniai pojūčiai ir gerinami bendravimo įgūdžiai.

Pasvalio rajono Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka kviečia registruotis ir dalyvauti  „Sensorinių skaitymų vaikams“ edukaciniuose užsiėmimuose. Užsiėmimai vyksta bibliotekos Edukacijų erdvėje (IV a.). Užsiėmimus veda bibliotekos darbuotoja Lijana Markevičienė, Laima Bulakina, Rasa Milerienė, dalyvavusios specialiuose mokymuose sensorinių skaitymų tema, pasitelkdami  Šiaulių apskrities bibliotekos parengtą metodinį leidinį „Išlaisvinti herojai: sensoriniai skaitymai bibliotekose“.

 „Sensoriniai skaitymai“ vedami pagal šias knygas:

  1. Eduardo Mieželaičio „Zuikis Puikis“.
  2. Nicolos Kinnear „Kaip kiškis mokėsi drąsos“.

Trukmė: apie 30 min.

Tikslinė grupė: 4–12 m. vaikai, lankantys ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigas; vaikai, turintys autizmo spektro sutrikimą arba kalbos ir komunikacijos sunkumų.

Dalyvių skaičius: siekiant užtikrinti užsiėmimo kokybę, vieno užsiėmimo metu grupę sudaro ne daugiau kaip 10-15 vaikai. Užsiėmimo metu kartu gali dalyvauti tėvai ar pedagogai.

Registracija el. p. vaikai@psvb.lt, tel. 8 659 06305.

Programą „Sensoriniai skaitymai“ Panevėžio regione įgyvendina Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka. Ji įgyvendinama LR kultūros ministerijos programos „Aprūpinti bibliotekas socialinės ir informacinės atskirties gyventojų grupėms skirta įranga bei priemonėmis“ lėšomis. Projekto partneris: Pasvalio rajono Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka.

Paslaugos judėjimo negalią turintiems asmenims

Bibliotekos patalpose veikia vertikalus elektrinis platforminis keltuvas, kuriuo skaitytojas gali pakilti į II, III ir IV aukštus.

 

Knygų pristatymo į namus paslauga 

Pasvalio mieste ir rajone nemokamai žmonėms, kurie dėl amžiaus ar fizinės negalios neturi galimybių patys atvykti į biblioteką, atvežami skaitiniai – knygos, žurnalai, taip pat garsinės knygos neregiams ir silpnaregiams.

Dėl laiko ir vietos susisiekti tel. 8 603 18743 (Suaugusiųjų abonementas). Bibliotekos darbuotojai taip pat padės išsirinkti knygą ir pristatys naujienas!
Paslaugos regos ir skaitymo negalią turintiems asmenims

Šiame puslapyje esantis tekstas įgarsintas

Įrenginiai bibliotekoje, skirti regos ir skaitymo negalią turintiems asmenims:

  • Brailio rašto spausdintuvas (kartu su įlaminavimo įrenginiu ir puslapių susegėju). Kreiptis į „Mono arba Stereo“ erdvę (II a.)
  • Kompiuteris, kuriame instaliuota ekrano skaitymo programa JAWS, pageidaujamą tekstą perskaitanti balsu. Kreiptis į „Mono arba Stereo“ erdvę (II a.)
  • BRUNO skaitymo įrenginys – skeneris, kuris įgarsina nuskenuotą tekstą (pvz.: knygą, žurnalą ar dokumentą). Kreiptis į „Mono arba Stereo“ erdvę (II a.)
Specializuota darbo vieta

„Mono arba Stereo“ erdvėje  (II a.) įrengta speciali darbo vieta, kuri leidžia patogiai naudotis bibliotekos informacijos ištekliais. Šioje darbo vietoje yra:

  • lietuvių kalbos sintezatorius,
  • ekrano didinimo programa MAGIC, kuri leidžia ekrane matyti nuo 12 iki 16 kartų padidintą tekstą ir grafinę medžiagą,
  • ekrano skaitymo programa JAWS, kuri pageidaujamą informaciją skaito balsu,

 

Lietuvos aklųjų bibliotekos paslaugų punktas

Bibliotekos „Mono arba Stereo“ erdvėje (II a.) veikia Lietuvos aklųjų bibliotekos paslaugų punktas, kuriame regos ar kitą negalią turintys asmenys gali pasiskolinti į namus garsines knygas ir žurnalus (MP3 laikmenoje). 

Tam reikia turėti:

  • LIBIS skaitytojo pažymėjimą,
  • asmeninį MP3 grotuvą arba kompiuterį,
  • gydytojo pažymą*.

*Teisę naudotis Lietuvos aklųjų bibliotekos išleistais specialiųjų formatų leidiniais turi tik regos ir kitą negalią, dėl kurios neįmanoma skaityti įprastinių spaudinių, turintys žmonės (LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas, 2011, 10 str. 1 d.).

Daugiau informacijos apie šią paslaugą teikiama tel. 8 659 05708, el. p. vaida.gabriene@psvb.lt

 

Virtuali garsinių leidinių biblioteka ELVIS

ELVIS (Elektroninių Leidinių Valdymo Informacinė Sistema) – tai virtuali biblioteka, skirta visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto. Virtualią biblioteką ELVIS sukūrė ir administruoja Lietuvos aklųjų biblioteka, jos fonduose saugoma:

  • tūkstančiai populiarių įgarsintų grožinės literatūros knygų;
  • įgarsintos knygos vaikams (tarp jų – ir mokiniams rekomenduojama literatūra);
  • įgarsinti žurnalai;
  • savišvietai ir studijoms skirti leidiniai skaitmeniniais formatais (PDF, DAISY);
  • skaitmeniniai leidiniai Brailio raštu;
  • filmai ir spektakliai su garsiniu vaizdavimu;
  • garso spektakliai ir tinklalaidės.

 

ELVIS bibliotekoje savarankiškai užsiregistruoti ir ja naudotis gali:
  • asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos;
  • vaikai, turintys mokymosi ar raidos sutrikimų;
  • vaikai ir suaugusieji, turintys skaitymo sutrikimą (disleksiją);
  • silpnaregiai ir neregiai;
  • asmenys, kurie dėl fizinės negalios ar ligos negali laikyti knygos rankose, perversti puslapių, ilgai sėdėti.

Daugiau informacijos el. paštu elvis@labiblioteka.lt.

 

Bibliotekos svetainės prieinamumo įskiepis Userway

Prieinamumo įskiepis Userway yra skirtas regos ir skaitymo negalią turintiems asmenims. Jis suteikia vartotojui galimybę pačiam keisti svetainės stilių ir pateikimą taip, kad turinys būtų aiškus, matomas ir suprantamas.

Įskiepį galite atsidaryti paspaudę piktogramą ekrano apačioje, kairėje pusėje, arba klaviatūroje vienu metu paspaudę CTRL ir U mygtukus. Atsidariusiame meniu galėsite rinktis iš pateiktų teksto ir aplinkos pakeitimų: keisti ekrano kontrastą, paryškinti tekste esančias nuorodas, didinti teksto šrifto dydį, tarpus tarp raidžių, ženklų ir eilučių, pasirinkti norimą teksto lygiuotę, disleksijai pritaikytą teksto šriftą, įjungti kompiuterio pelės žymeklį ir kt.