Gegužės 6–10 d. Panevėžio regiono viešųjų bibliotekų specialistai dalyvavo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Kultūros sektoriaus bendrųjų, vadybinių ir profesinių kompetencijų tobulinimas“ finansuotoje stažuotėje Amsterdame, Olandijoje. Stažuotėje dalyvavo ir Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos atstovė, kultūrinės veiklos vyriausioji vadybininkė Edita Jareckaitė. Stažuotės tema buvo dirbtinis intelektas (toliau DI) ir jo pritaikymo būdai bibliotekose.
Vizito Amsterdame metu dalyvauta Amsterdamo Universiteto organizuotose mokymuose apie dirbtinio intelekto pritaikymą Lietuvos bibliotekoms. Amsterdamo Vrije Universitetas (VU) yra prestižinis universitetas Olandijoje, žinomas dėl savo aukštos kokybės mokslinių tyrimų ir tarptautinės bendruomenės ir yra vienas iš dviejų didelių, valstybės finansuojamų mokslinių tyrimų universitetų. Vrije Universitetas (VU) naudoja dirbtinio intelekto (AI) technologijas įvairiose srityse, įskaitant mokslinius tyrimus, švietimą, sveikatos priežiūrą ir verslą. AI gali būti naudojamas moksliniuose projektuose, siekiant analizuoti didelius duomenų kiekius arba modeliuoti sudėtingus procesus. Be to, VU gali pasiūlyti specializuotų programų, skirtų AI ir mašininio mokymosi studijoms. Vizito metu buvo dalyvauta mokymuose „Dirbtinis intelektas ir jo pritaikymo būdai bibliotekose“, kuriuos vedė Martynas Vaznonis, šio universiteto dirbtinio intelekto studijų magistrantas ir dirbtinio intelekto konsultantas. Jų metu, Panevėžio regiono viešųjų bibliotekų specialistai turėjo progą susipažinti kaip aplamai veikia DI, kaip kuriami algoritmai, neuroninio tinklo modeliai, kas yra kompiuterių rega, sekų generatorius, kaip vyksta duomenų klasifikacija, modeliavimas, kaip kuriami kalbų modeliai, galiausiai, diskutavome kokie yra DI pliusai ir kokie trūkumai.
Be to, bibliotekoje organizuojamos įvairios neformalaus suaugusiųjų švietimo veiklos. Mokymų temos: kritinis mąstymas, dizainas, fotografija, marketingas, programavimas (HTML, PHP Development, WordPress), komunikacija, skaitmeniniai įgūdžiai (pradedantiesiems, darbas online, socialinių tinklų valdymas, Facebook verslui ir t.t.), lyderystė, komandos valdymas, viešasis kalbėjimas, „Microsoft Office“ paketas, produktyvumo gerinimas, kalbų mokymas. Nauja mokymo programa – Dirbtinis intelektas (ChatGPT pradmenys, „Parašyk knygą su ChatGPT“, paveikslėlių kūrimas su „Midjourney“).
Amsterdamo valstybiniame muziejus (Rijksmuseum) susipažinta su nauja dirbtinio intelekto technologija, su kuria atkuriami paveikslai ar prarastos jų dalys. Rijksmuseum yra vienas žymiausių meno muziejų Amsterdame. Muziejuje eksponuojama daugiau nei 8 tūkstančiai meno kūrinių, chronologiškai apimančių laikotarpį nuo viduramžių iki XX a. pradžios. DI muziejuje naudojamas lankytojų patirties gerinimui, parodų kuravimui, auditorijos įtraukimui, analizei ir kt. DI buvo panaudotas restauruojant bene žymiausią olandų dailininko Rembranto (1606–1669) šedevrą „Nakties sargyba„ (The Night Watch), sukurtą 1642 m. vaizduojantį Amsterdamo civilinės sargybos narius. XVIII a. pradžioje paveikslas buvo apkirptas ir neteko dviejų kompozicijos figūrų dešinėje perkeliant jį iš Amsterdamo civilinės sargybos į miesto rotušę tam, kad tilptų naujoje erdvėje. Operacijos „Nakties sargyba“ tyrimų komandai pavyko padaryti itin išsamią „Nakties sargybos“ nuotrauką. Dirbtinis intelektas buvo panaudotas norint sujungti mažesnes nuotraukas, kad susidarytų galutinis didelis vaizdas, kurio bendras failo dydis yra 5,6 tarabaito. Šį 717 gigapikselių vaizdą galima žiūrėti Rijksmuseum svetainėje. Tai yra didžiausias visų laikų skaitmeninis meno kūrinio vaizdas. https://www.rijksmuseum.nl/en/stories/operation-night-watch/story/artificial-intelligence
Galiausiai, bibliotekininkai apsilankė pirmoje pasaulyje dirbtinio intelekto galerijoje „Dead End Gallery“, kur sužinojo apie dirbtinio intelekto pritaikymo galimybes vizualiems bibliotekų sprendimams. Galerijos kuratorius pasakojo, kad pirmiausia buvo susitarta su programuotojais, kad šie sukurtų programinę įrangą su sukurtais išgalvotais menininkais. Tada dirbtiniai menininkai pradėjo kurti savo unikalius meno kūrinius. Kaip ir bet kuris sukurtas menas, taip ir šis, kurtas DI, yra įvertintas gana nepigiai. Paveikslų kainos siekia nuo 3 000 iki 10 000 Eurų. Susitikimo metu diskutavome kokia yra visuomenės reakcija į tokius kūrinius, kas yra menas ir ar DI kurti vaizdiniai gali būti meno kūriniai.
Stažuotės metu, Panevėžio regiono viešųjų bibliotekų specialistai turėjo puikią progą ne vien plačiau sužinoti kaip dirba DI, bet ir pamatyti iš arčiau, kaip šią šiuolaikinę technologiją galima pritaikyti kultūriniuose ir švietimo procesuose, kas galėtų pasitarnauti organizuojant suaugusiųjų neformalaus švietimo ar įvairias kompetencijų kėlimo veiklas bibliotekose.
Kodas 190626161
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |