Įvykis

Naujos Erasmus+ patirtys prasidėjo nuo mokymų Kroatijoje

2023 11 30

Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka vykdo savo pirmąjį Erasmus+ programos finansuojamą neformalaus suaugusiųjų švietimo srities mobilumo projektą „Informacinių technologijų įtrauktis. Tarptautinė patirtis pritaikyta šiuolaikiniams visuomenės poreikiams“, 2023-1-LT01-KA122-ADU-000133556, skirtą viešosios bibliotekos darbuotojams. Pagrindinis projekto tikslas yra perimti ES šalių bibliotekų neformalaus suaugusiųjų skaitmeninio švietimo organizavimo bei skaitmeninės įtraukties didinimo patirtį.

Pirmoji suplanuota veikla buvo mokymai. Pastarieji vyko Suaugusiųjų mokymo centre „Dante“, Rijekos mieste, Kroatijoje, 2023 m. lapkričio 8–9 dienomis. Mokymuose dalyvavo 10 bibliotekininkų iš Pasvalio centrinės bibliotekos ir padalinių. Mokymų tema: interaktyvus įvairių skaitmeninių įrankių naudojimas mokymo procesuose. 

Pirmąją mokymų dieną dalyviai susipažino su pačia mokymo įstaiga, žaidėme įvairius susipažinimo, grupės sutelkimo, atsipalaidavimo, dėmesio sužadinimo žaidimus, kuriuos dalyviai neabejotinai pritaikys ir savo organizuojamose neformalaus suaugusiųjų švietimo veiklose. Sužinojome plačiau apie įvairius prezentacijų rengimo, interaktyvaus mokymosi įrankius, ypač tinkančius organizuojant mokymus auditorijoms.  Pirmiausia sužinojome apie „Canva“ galimybes. Čia ne tik galima kurti renginių afišas, skaidrių demonstracijas, tačiau ir dirbti bei kurti naudojant dirbtinį intelektą. Sužinojome kaip savo darbe pritaikyti „Nearpod“ – interaktyvią ir dinamišką mokymosi platformą, kur šalia dėstomos informacijos pateikiami įvairūs interaktyvūs elementai, skatinantys besimokančiųjų dėmesį ir įsitraukimą mokymo metu. Plačiau sužinojome apie „Thinglink“, kuriuose galima kurti šiuolaikišką mokymosi aplinką naudojant įvairius interaktyvios medijos elementus: paveikslėlius, video, virtualius turus, 3D modelius ir kitus modelius. „Mentimeter“ įrankis – puiki pagalba organizuojant komandos darbą, apsikeičiant idėjomis, piešiant minčių žemėlapį, atliekant grupines ar bendras užduotis realiu laiku. Pirmosios mokymosi dienos pabaigoje atlikome keletą praktinių užduočių, kuriose stengėmės sujungti kelis, mokymosi metu išmoktus skaitmeninius įrankius.

Antrąją dieną, Pasvalio regiono bibliotekininkai plačiau sužinojo apie įrankius pagelbėsiančius organizuojant įvairius protmūšius, viktorinas. Sužinota apie „Quizizz“, „Quiziet“, „Flippity“, kur galima kurti įvairias atviro ar uždaro klausimo užduotis, klausimuose naudoti žemėlapius, diagramas, paveikslėlius ir panašiai. Dalyviai samprotavo, kad šie skaitmeniniai įrankiai yra be galo reikalingi organizuojant specialius medijų ir informacinio raštingumo, kompiuterinio raštingumo užsiėmimus, veiklas, kur atsakinėjant į klausimus, besimokant, diskutuojant, yra smagiau ir lengviau įsimenama informacija. „Slido“ įrankis pasirodė patraukliausias, nes tai galimybė tiek gauti grįžtamąjį ryšį iš besimokančiųjų auditorijos, tačiau ir mokymosi procesuose sukurti lengvą atotrūkį nuo dėstomo dalyko. Kartu tai šiuolaikiška priemonė dalintis įspūdžiais, diskutuoti ir atsakymus, tiek savo, tiek kolegų, matyti realiu metu. Antrosios mokymosi dienos pabaigoje reflektavome, dalinomės įspūdžiais, ko išmokome ir ką pritaikysime savo bibliotekose, neformalaus suaugusiųjų mokymosi veiklose, ir žinome padėkojome „Dante“ mokymo centrui, už šiltą priėmimą ir puikiai suorganizuotus mokymus, pritaikytus mūsų poreikiams.

Mokymuose gautomis žiniomis bei įspūdžiais bibliotekininkai su savo kolegomis pasidalino metodinės dienos metu, kuri vyko 2023 m. lapkričio 30 d. Mokymams pasibaigus, šiais 2024 m. toliau tęsėme projekto veiklas ir  vykome į darbo stebėjimo vizitus Gento (Belgija) ir Liublianos (Slovėnija) miesto bibliotekas.

Finansuoja Europos sąjunga