Įvykis

Kūrybinė edukacija „Šiaudinių sodų pynimas“ su tradicinių amatų meistre Zita Kumpeliene

2024 03 22

Šiaudiniai sodai – viena įspūdingiausių lietuvių paprotinės dekoratyvinės dailės rūšių, gyvybingų iki šių dienų. Tai tūriniai griežtai geometrinės formos šiaudų dirbiniai.

Tradicinis šiaudinis sodas – tai tarsi sumažintas „pasaulio modelis“, nuo seno naudojamas lietuvių liaudies papročiuose. Sodas buvo rišamas vestuvėms, krikštynoms, per kalendorines šventes. Jis kabinamas virš stalo, kartu su stalu sudarydamas sakralinę erdvę. Palubėje kabantis sodas siejasi su dangaus sodu – rojumi arba dausomis. 

2023 m. Lietuvos šiaudinių sodų tradicija įtraukta į UNESCO reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąrašą.

Kovo 22 d. turėjome puikią galimybę iš arčiau susipažinti su šia dekoratyvinės dailės rūšimi bei patys ją išbandyti. Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos Žaliojoje erdvėje vyko kūrybinė edukacija „Šiaudinių sodų pynimas“ su tradicinių amatų meistre Zita Kumpeliene.
Joje dalyviai susipažino su šiaudinių sodų pynimo pradmenimis, sužinojo kaip teisingai parinkti, paruošti medžiagas ir priemones, pasigamino nedidelį gaminį.

Džiaugiamės žmonių susidomėjimu, noru pažinti bei prisiliesti prie šios gražios nesenstančios tradicijos. Tikimės, kad ir netolimoje ateityje ji bus daugelio mylima ir puoselėjama.