Rugsėjo 30 – spalio 3 dienomis, Brisbane mieste, Australijoje vyko pirmasis, naujo pobūdžio tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (toliau IFLA) informacinės ateities viršūnių susitikimas, į kurį kvietė dabartinė IFLA prezidentė Vicki McDonald. Susitikimas siekė suvienyti bibliotekų asociacijas, įvairias informacijos organizacijas, užtikrinti įvairovę ir sujungti įvairių specialistų kompetencijas bendroms diskusijoms, tam, kad dirbdami kartu, greičiau išspręstume šiuolaikinius informacinius iššūkius. Šis tikslas tapo pagrindiniu V. McDonald kadencijos ir viso susitikimo šūkiu – „Stiprūs kartu“.
IFLA susitikime dalyvavo per 770 delegatų iš 70 šalių. Pranešimus skaitė, diskusijas vedė ir visas tris susitikimo dienas savo patirtimi bei įžvalgomis dalijosi 56 pranešėjai iš skirtingų organizacijų, bibliotekų. Skaityti pranešimai sudarė galimybę išgirsti didelę patirtį sukaupusių savo srities specialistų nuomones, susipažinti su naujausiais tyrimais. Dalyviai turėjo galimybę išgirsti apie dirbtinį intelektą, apie darbą popandeminiu laikotarpiu ir jo keliamus iššūkius, apie bibliotekas ir jų reikšmę, informacijos prieigą, dezinformaciją, apie tai, kaip knygas gerbiantys žmonės stengiasi jas išgelbėti (vietos autorių kūrinių leidyba ir iš to kylantys sunkumai).
Kartu su įkvepiančiais pranešimais, rugsėjo 30 d. buvo pristatyta IFLA tendencijų ataskaita – jos šūkis „Drąsiai žvelgti į ateitį“. Išskirtos 7 pagrindinės tendencijos/ateities įžvalgos: keičiasi žinių praktika; dirbtinis intelektas ir kitos technologijos keičia visuomenę; iš naujo perkuriamas pasitikėjimas (valdžios institucijomis ir naujienų agentūromis); pagrindiniai įgūdžiai ir gebėjimai vis labiau sudėtingėja; skaitmeninės technologijos prieinamos nevienodai; informacinės sistemos sunaudoja vis daugiau energijos išteklių; ir galiausiai, pastebima, kad žmonės ieško vis daugiau bendruomeniškumo. Be tendencijų ataskaitos buvo pristatyta ir naujoji IFLA veiklos strategija 2024–2029 metais. Strategija apibrėžia darbą trijose poveikio srityje ir siekia, kad bibliotekos jungtų ir sujungtų veržlius viso pasaulio profesinės bendruomenės narius, kad būtų pripažįstamos, atstovaujamos, vertinamos kaip partnerės, bei galiausiai, kad bibliotekos būtų įgalintos įgyvendinti reikšmingus pokyčius visais savo veiklų lygmenimis.
Naujas susitikimo formatas buvo ne vienintelė renginio naujovė. Pristatytas visiškai naujas organizuojamų diskusijų formatas. Vyko dinamiškos teminės diskusijos, kuriose dalyvavo nagrinėjamos problemos ekspertai bei klausytojai. Nagrinėtos įvairios temos: nuo čiabuvių kultūros išsaugojimo iki skaitmeninio teisingumo bei ateities skaitymo įpročių. Diskusijose „Nuo tendencijų iki praktikos“ (diskusijos kylančios iš 2024 m. IFLA tendencijų ataskaitos) nagrinėtos pristatytos IFLA tendencijos, dalyviai skatinti diskutuoti, pasidalyti savo mintimis tiek žodžiu, tiek virtualiai, atsakant į diskusijų vedėjų klausimus naudojantis skaitmeniniu įrankiu „Mentimeter“. Galiausiai vyko „Atviro rato sesijos“ diskusijos, kuomet pranešėjai sėdėjo apsupti diskusijos dalyvių ir stebėtojų. Aptartos dirbtinio intelekto, bibliotekų lyderystės ir kitos temos.
Savo idėjomis ar veiklų rezultatais dalijosi iš anksto atrinkti „Uždegančių pokalbių“ pristatymų dalyviai iš 19 šalių. Trumpų (7 min.) pristatymų, patirčių pasidalijimų temos apėmė dirbtinį intelektą, dezinformaciją, skaitmeninę įtrauktį, atviros prieigos ir profesinio tobulėjimo klausimus. Vieną iš 40 trumpų „uždegančių“ pristatymų pristatė Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos atstovė, projektinės veiklos vyriausioji vadybininkė Edita Jareckaitė. Pranešime „Mobilioji biblioteka: pasiekti ir jungti“, specialistė pristatė Lietuvos bibliotekų mobiliųjų paslaugų patirtis ir naują netrukus Pasvalio rajone pradėsimą įgyvendinti mobiliosios bibliotekos modelį. Tai – kompleksinės paslaugos ir speciali sensorinė skaitykla su profesinio informavimo tašku, skirta socialiai pažeidžiamoms grupėms (senjorams, žmonėms su negalia, mažiau galimybių turintiems asmenims).
Susitikimas nestokojo pozityvių, įkvepinančių momentų, gerų emocijų ir smagių akcijų. IFLA susitikimo dalyviai, turėjo galimybę ne tik apsilankyti Brisbane mieste ir šalia jo esančiose bibliotekose, bet ir sudalyvauti ‚žaibiškame sambūryje‘ (flashmob) „Skaitanti Brisbane“ šalia Brisbane aikštės bibliotekos. Dalyviai vilkėjo raudonus aprangos akcentus ir skaitė vaikiškas knygeles savo gimtąja kalba.
IFLA informacinės ateities viršūnių susitikimą vainikavo Brisbane deklaracija, kuri parengta praėjus 10 metų nuo ankstesnės Liono deklaracijos. Naujoji Brisbane deklaracija taip pat akcentuoja poreikį užtikrinti teisingą ir prasmingą informacijos prieigą, kad būtų skatinamas teisių, vystymosi tikslų įgyvendinimas. Deklaracijoje remiamasi susitikimo metu pristatytomis IFLA tendencijomis ir užbaigiama tuo, kad norint pasiekti norimus rezultatus, kartu turi dirbti tiek bibliotekų bendruomenė, tiek valdžios institucijos.
Galimybę dalyvauti 2024 m. IFLA informacinės ateities viršūnių susitikime sudarė Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos bibliotekininkų draugija.
Kodas 190626161
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |