Įgyvendinami


Pasvalio krašto etiudai, 2025 m.

Lietuvos kultūros tarybos Kultūros rėmimo fondo lėšomis finansuojamos programos „Tolygi kultūrinė raida“ projektas „Pasvalio krašto etiudai“.

Projekto tikslas – aktualizuoti ir įprasminti Pasvalio krašto kultūrą,apibrėžti miesto ir rajono tapatybę, organizuojant pokalbių, diskusijų ciklą „Pasvalio etiudai“, su žymiais iš Pasvalio krašto kilusiais kultūros veikėjais ir įrašant pokalbių tinklalaides.

Projekto metu bus surengti pokalbiai ir įrašomos tinklalaidės su trimis iš Pasvalio krašto kilusiomis asmenybėmis. Bus surengti mokslinis, meninis ir literatūrinis Pasvalio etiudas. Į susitikimą ir diskusiją pakviesime kitais metais 70 metų sukaktis minėsiančias knygotyrininkę, humanitarinių mokslų daktarę Almą Braziūnienę ir poetę, renginių organizatorę Elvyrą Pažemeckaitę. Apie šiuolaikinį meną ir modernias išraiškas bei keramikos eksperimentus pakviesime padiskutuoti ir parodą pristatyti iš Pasvalio krašto kilusį Lietuvos dailininkų sąjungos narį, jauną ir idėjų nestokojantį keramiką Valdą Pukevičių. Sieksime ne tik paminėti garbius jubiliejus minėsiančias kraštietes, aktualizuoti jų veiklą, tačiau ir pristatysime jauną, daug potencialo turintį kūrėją.

Susitikimų metu, svečius kalbins žinomi Pasvalio kultūros sektoriaus darbuotojai, visuomenininkai: Algimantas Stalilionis, Viktoras Stanislovaitis, Asta Simonaitė. Šie susitikimai, pokalbiai nevyks tradicinėse salėse, bet lauke, centrinėje aikštėje, netoli populiarių kavinių, parduotuvių, kur paprastai yra didelis žmonių judėjimas. Tai daroma tam, kad kultūra prasiveržtų iš tradicinių rėmų ir konferencijų salių, kad „eitų pas žmones“, į tas vietas kur praeina paprasti gatvės praeiviai ar miesto svečiai. Tinklalaidės taip pat bus įrašomos mieste, miesto garsų fone.

Tikslinė auditorija: Pasvalio krašto, Panevėžio regiono bei visos Lietuvos bendruomenė besidominti Pasvalio krašto kultūriniu palikimu, tradicijomis bei dabartimi, taip pat ir tie, kurie kultūroje dalyvauja ne taip aktyviai arba visai nedalyvauja.

Numatoma projekto pradžia 2025 m. balandžio 1 d., projekto pabaiga 2025 m. lapkričio 30 d.

Finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Pasvalio rajono savivaldybė

„Socialiai atsakingų bibliotekų tinklas pažeidžiamų grupių asmenims“, INCLUSIVE, LL-00143, 2024 – 2026 m.

Projektas „Socialiai atsakingų bibliotekų tinklas pažeidžiamų grupių asmenims“ („Network of Inclusive Libraries for people of Disadvantaged social groups“), INCLUSIVE, Nr. LL-00143 yra finansuojamas iš Europos Sąjungos Interreg VI-A Latvijos-Lietuvos programos 2021-2027.

Projektas bus įgyvendinamas nuo 2024 m. gegužės 1 d. iki 2026 m. balandžio 30 d.

Bendras projekto biudžetas – 620 241 EUR; iš jų Europos regioninės plėtros fondo prisidėjimas – 496 193 EUR.

Projekto partneriai: Vadovaujantis partneris – Pasvalio M. Katiliškio viešoji biblioteka (LT). Kiti partneriai: VšĮ „Mokymų sinergija“ (LT), Augšdaugavos apskrities savivaldybė (LV) ir Jelgavos apskrities savivaldybė (LV).

Projekto problematika:

Dėl praėjusios COVID-19 pandemijos ir Rusijos nelegalios agresijos prieš Ukrainą, visuomenėse sustiprėjo ilgalaikio streso, nerimo ir depresijos paūmėjimo tendencijos, kurios labiausiai neigiamai veikia socialinės atskirties asmenis:

  • pirmiausia vyresnio amžiaus žmones, dėl šios socialinės grupės nepakankamo mobilumo ir vienišumo;
  • žmones su negalia, nes visuomenė dažnai nepakankamai skiria dėmesio šiai socialiniai grupei;  
  • vaikus, kurie negali atitrūkti nuo juos supančios socialinės atskirties aplinkos. Jie taip pat yra psichologiškai pažeidžiami dėl gyvenimo nesėkmių ir neišsipildžiusių lūkesčių),

Visa tai neigiamai veikia minėtų socialinių grupių visavertį gyvenimą, mažina jų galimybes integruotis į visuomenę, susiduriama ir su užimtumo problema, šeimos vertybių išlaikymu.

Projekto „INCLUSIVE“ tikslas – sukurti naują daugiakompleksinį, įtraukiantį „Sensorinių skaityklų su profesinio informavimo punktais“ (toliau PIP) tinklą, kuris pagerintų pažeidžiamų grupių asmenų socialinę įtrauktį bei teritorijos atžvilgiu aprėptų Panevėžio ir Šiaulių apskritis (Lietuvoje), bei Latgalos ir Žiemgalos regionus (Latvijoje).

Projekto planai:

Tinkle su profesinio informavimo punktais bus teikiamos nemokamos socialinės paslaugos pagyvenusiems žmonėms, vaikams iš socialiai remtinų šeimų, žmonėms su negalia, daugiausia dėmesio skiriant psichologinės sveikatos stiprinimui per pasiekiamumo užtikrinimą, švietimą ir profesionalią pagalbą. Be to, įgyvendinant projektą bus sukurta virtuali metodinių priemonių mokymosi platforma, padėsianti specialistams, dirbantiems pasienio teritorijoje ir už jos ribų, teikti kokybiškas paslaugas. Socialinės atskirties mažinimo kampanija „Tobulink savo įgūdžius ir jauskis gerai“, bus kuriama siekiant pakeisti nusistovėjusias visuomenės nuostatas, elgsenas, žinias apie asmenis priskiriamus socialinei rizikai. Dėl to, projekto partneriai, vykdydami projekto veiklas, sieks didinti socialiai pažeidžiamų asmenų įtrauktį Latvijos ir Lietuvos pasienio regionuose ir už jų ribų.

Projekto veiklos:

  1. Socialinės atskirties mažinimo kampanija „Tobulink savo įgūdžius ir jauskis gerai“.
    1. Socialinės atskirties mažinimo kampanijos sklaidos renginių organizavimas;
    2. Visuomenės informavimas apie projektą;
    3. „Tobulink savo įgūdžius ir jauskis gerai“ kampanijos viešinimas žiniasklaidoje;
    4. Visuomenės požiūrio formavimo ir motyvavimo vaizdo klipų kūrimas;
    5. Motyvacinių plakatų kūrimas;
    6. Projekto socialinių tinklų „Facebook“ ir kitų puslapių kūrimas ir administravimas.
    7. „Sensorinės skaityklų su PIP“ paslaugų kompetencijų ir metodinių priemonių tobulinimas.
      1. Metodinių darbo priemonių sukūrimas specialistams, dirbantiems sensorinėse skaityklose su PIP;
      2. Sensorinių skaitymų scenarijų kūrimas;
      3. Audio įrašų kūrimas (savanoriai skaito ir įrašo savo kūrybą lietuvių ir latvių kalbomis);
      4. Trumpi mokomieji vaizdo klipai;
      5. Sensorinio skaitymo virtuali metodinė e-mokymosi platforma ir duomenų bazė (skaitmeninės knygos);
      6. Socialinės atskirties asmenų psichologiniai, bendravimo ir ugdymosi ypatumai (specialistų kompetencijų tobulinimas);
      7. Patirčių apsikeitimo susitikimai partnerių bibliotekose;
      8. Tarpinstitucinio bendradarbiavimo stiprinimas tarp socialinių partnerių savivaldybėse;
      9. Baigiamoji tarptautinė 3 dienų konferencija: Naujų, pilotinių, daugiakompleksinių „Sensorinių skaityklų su PIP“ paslaugų pristatymas.
      10. Naujų „Sensorinių skaityklų su PIP“ paslaugų sukūrimas.
        1. Grupiniai mokymai tikslinėms grupėms „Skaitmeninio raštingumo mokymasis naudojant sensorinės terapijos metodą“;
        2. Tarptautiniai mokymai „Darbo paieškos ir verslumo įgūdžių ugdymas“;
        3. Psichologinės grupinės konsultacijos „Motyvuotas knygų skaitymas ir savarankiškos darbo paieškos“ naudojant sensorinės terapijos metodą;
        4. Kasdieninės sensorinės skaityklos paslaugos projekto tikslinės grupės asmenims;
        5. Fotografijų konkurso „Mano emocijos“ organizavimas;
        6. Patalpų įrengimo darbai (Augšdaugavos rajono savivaldybėje);
        7. „Sensorinės skaityklų su PIP“ sensorinių priemonių įsigijimas;
        8. Mobiliosios „Sensorinės skaityklos su PIP“ kūrimas, BIBLIOBUSO įsigijimas ir pritaikymas;
        9. Psichologinės sveikatos gerinimo inventoriaus įsigijimas;
        10.  Sensorinių skaitymų knygų įsigijimas;
        11. „Sensorinių skaityklų su PIP“ kompiuterinės laboratorijos įsigijimas;
        12. „Sensorinės skaityklos su PIP“ baldų įsigijimas (Augšdaugavos rajono savivaldybėje).

Projekto rezultatai.

  1. Sustiprintas bendradarbiavimas ir sukurta bendra infrastruktūra tarp dviejų šalių: Lietuvos ir Latvijos, projekto metu bei 5 metai projektui pasibaigus.
  2. Išsikeltų projekto problemų sprendimas projekto partnerių teritorijose:
    1. Sukurtas daugiakompleksinis „Sensorinių skaityklų su PIP“ tinklas, naudojantis stacionarias ir mobilias (Pasvalio viešosios bibliotekos atveju – mobili sensorinė skaitykla su PIP BIBLIOBUSE) paslaugų teikimo formas; apjungiantis skirtingų sričių, švietimo, psichologinės sveikatos stiprinimo, profesinio informavimo paslaugas į vieną paslaugų paketą.
    2. Sukurta sensorinio skaitymo virtuali metodinė e-mokymosi platforma ir sensorinio skaitymo knygų duomenų bazė specialistams tiek programos teritorijoje, tiek už jos ribų.
    3. Įgyvendinta socialinės atskirties mažinimo kampanija „Tobulink savo įgūdžius ir jauskis gerai“ bei suformuota teigiama visuomenės nuomonė apie socialinės rizikos asmenis.

Daugiau apie projektą skaitykite (anglų k.): https://latlit.eu/theprojects/inclusive/




Paskutinė atnaujinimo data: 2025-04-07