Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Esame tai, ką valgome. Valter Longo

Jelgava 94. Jānis Joņevs

Jelgava 94

Latvijos rašytojas Jānis Joņevs debiutuoja su romanu „Jelgava 94", kuriame atsiskleidžia po šalies nepriklausomybės atkūrimo augusios dešimtojo dešimtmečio kartos tragizmas ir ironija bei paauglio svajonė rasti savo tikrąjį veidą ir niekada netapti „vienu iš jų".

1994 metai, Jelgavos miestas Latvijoje. Geležinė uždanga jau nukritusi, Latvija atgavusi nepriklausomybę ir bando tvarkytis su kylančiais politiniais, ekonominiais, kultūriniais iššūkiais. Išlaisvėjusios šalies jaunimas maištauja ir ieško savo kelių. Keturiolikmetis paauglys Janis ieško savęs tyrinėdamas ir žavėdamasis metalistų subkultūra. Jis ypač žavisi viena norvegų sunkiojo metalo grupe.

Savo romane „Jelgava 94" autorius ne tik atskleidžia maištingo ir malonaus jaunuolio virsmą, jo kovą prieš suaugusiųjų nustatomas taisykles ir visuomenės normas, bet ir detaliai, net dokumentiškai, aprašo dešimtojo dešimtmečio situaciją Latvijoje po Sovietų sąjungos griūties.

Vos 2013 metais pasirodžius romanui „Jelgava 94", jis akimirksniu tapo bestseleriu Latvijoje ir buvo mielai skaitomas tiek dabartinių Z kartos keturiolikmečių, tiek jų tėvų ar mokytojų, prisimenančių aprašomą laikotarpį. Knyga jau išversta į 11 kalbų. 2014 metais ji buvo apdovanota kaip geriausias metų debiutinis romanas Latvijoje, taip pat pelnė Europos Sąjungos Literatūros premiją.

Jānis Joņevs vienas pirmųjų rašytojų, sujungusių prisiminimus apie pirmuosius Latvijos nepriklausomybės metus su literatūrine išmone. Tai istorija apie kartą, turėjusią ieškoti savasties ir stoti į kovą su pasauliu, kad vėl nebūtų sulyginta su mase. Tačiau ar įmanoma suaugus įvykdyti pažadą, kurį duodi būdamas vaikas?

Jānis Joņevs (g. 1980 m.) – Latvijos rašytojas, gimė Jelgavos mieste. Baigęs mokyklą gimtajame mieste, Jānis Joņevs studijavo Rygoje, įgijo magistro laipsnį Latvijos kultūros akademijoje. Išgarsėjo parašęs romaną „Jelgava 94". Rašo tekstus, nuo 2002 metų dirba kaip recenzentas ir vertėjas iš prancūzų kalbos.

Daugiau naujų knygų