Naujausios knygos

Žmogaus ribos. David Epstein

2021 01 08

Žurnalistas David Epstein parašė dvi itin gerai įvertintas ir „The New York Times“ bestseleriais tapusias knygas. Populiariosios psichologijos žanro kūrinys „Žmogaus ribos. Kodėl universalai triumfuoja specializuotame pasaulyje“ – viena jų. Šią knygą aptarinėjo visa Amerika! Provokuojantis tekstas pasakoja apie patį tiesiausią kelią į profesinę sėkmę ir jis nėra tas, apie kurį dabar galvojate.

Ar girdėjote apie visų galų meistrus? Tuos, kurie moka ir svetainę suprogramuoti ir tvorą suvirinti. Daugelis įsitikinę, kad žmonės, kurie moka visko po truputį, iš tiesų gerai neišmano jokios srities. Įvairūs specialistai mano, kad kiekvienas, svajojantis išsiugdyti įgūdžius reikalingus konkrečios srities žinovui, būtinai turi pradėti mokytis kuo anksčiau, visą dėmesį nukreipti į mokslus ir daugybę valandų praktikuotis. Tą girdime iš dėstytojų, mokytojų ir karjeros konsultantų.

Populiariai manoma, kad kuo vėliau pradedame gilintis į tam tikrą sritį, tuo mažiau šansų turime pavyti tuos, kurie mokytis pradėjo anksti. Teigiama, kad tas, kuris smuiku kas dieną groja nuo 6 metų, tikrai bus pranašesnis už tą, kuris muzikos instrumentą į rankas paėmė tik sulaukęs pilnametystės. Bet ar tikrai? Autorius David Epstein patyrinėjo geriausių pasaulyje savo srities lyderių veiklą ir paaiškėjo, kad ankstyvas mokslas toli gražu nėra sėkmę lemianti taisyklė. Greičiau jau atvirkščiai.

David Epstein analizavo sėkmingiausių pasaulio sporto, meno ir mokslo atstovų profesinę karjerą ir pastebėjo, kad universalai, tai yra žmonės, kurių domėjimosi interesai platūs, linkę pasiekti daug didesnių laimėjimų, ypač sudėtingose ir greitų sprendimų reikalaujančiose veiklose. Dažnai universalai sugeba į problemas pažiūrėti objektyviai ir nauju, gerokai platesniu žvilgsniu. Beje, tai nereiškia kad kompetencija neturi reikšmės.

Pasak autoriaus universalai yra lankstesni, kūrybiškesni, lengviau užmezga ryšius ir dirbdami mato daug platesnį kontekstą nei siaurą specializaciją turintys profesionalai.

Populiariosios psichologijos knyga „Žmogaus ribos: kodėl universalai triumfuoja specializuotame pasaulyje“ įtraukia savo lengvu stiliumi ir provokuoja diskutuoti aktualiomis temomis.

David Epstein drąsiai teigia, kad tie žmonės, kurie dažnai keičia savo veiklas, bando, klysta, puola mokytis naujo dalyko, o tada žinias gilina dar kitoje srityje, galiausiai sukuria daug sėkmingesnes karjeras nei tie, kurie susikoncentravę į vieną temą. Be to, šie laikai vienos srities specialistams yra pavojingi, nes daug procesų ir darbų perima kompiuteriai. Universalai gerokai lengviau ir greičiau prisitaiko, jei jiems tenka gilintis į naują užduotį ar keisti profilį.

David Epstein knygoje nagrinėja, kaip specializacijos akcentavimas gali sutrukdyti siekti karjeros. Autorius dalinasi trumpais pasakojimais ir realiais pavyzdžiais, todėl knygą lengva ir įdomu skaityti. Gali būti, kad "Žmogaus ribos: kodėl universalai triumfuoja specializuotame pasaulyje" pakeis ir tų tėvų požiūrį, kurie savo vaikus verčia dar paauglystėje apsispręsti, kuo jie nori būti.

„Žmogaus ribos: kodėl universalai triumfuoja specializuotame pasaulyje“ patiks visiems, kuriems įdomios knygos apie problemų sprendimą, karjerą bei lyderystę. Šis tekstas tiks tiek universalams, tiek siauros srities specialistams, tiek dar tik pradedantiems savo karjeros kelią.