Naujausios knygos

V. Steve Sem-Sandberg

2021 03 08

Literatūrinėmis premijomis įvertinto švedų rašytojo Steve Sem-Sandberg romanas V. – galimybė pažvelgti į tamsią gelmę, slypinčią kiekvieno mūsų viduje. Talentingas rašytojas skaitytojus lengvai įvilioja į pinkles ir perkelia į naują vietą, kitą laiką bei pagrindinio veikėjo galvą.

Voicekas buvo realus vokiečių kareivis, kuris įniršęs nužudė savo mylimą moterį. Po ilgos teismo psichiatrijos ekspertizės jis buvo nuteistas mirties bausme. Voiceko istorija – savotiška teismo psichiatrijos istorija, kuomet savo laikmečio priemonėmis gydytojai bandė suprasti nusikaltimų prigimtį. Ar beprotybė kyla iš kūno, sielos ar ją paskatina gyvenimo aplinkybės? Ar tai atleidžia nuo atsakomybės?

1836-tais metais ši tikra istorija įkvėpė dramaturgą Georg Büchner parašyti pjesę, kuri buvo nebaigta, tačiau, nepaisant to, užkariavo Europos teatrų scenas. Ne kartą dramą ir įvairias jos siužeto interpretacijas galėjo pamatyti ir Lietuvos žiūrovai.

Rašytojas Steve Sem-Sandberg romane V. remiasi tuo pačiu įkvėpimo šaltiniu ir šią ikonišką istoriją ištraukia į naują akinančią šviesą. Tiesa, autoriaus keliami klausimai yra kiti.

Steve Sem-Sandberg kuriamas V. yra amžinas nevykėlis, skriaudžiamas ir mėtomas gyvenimo. Autorius savo archajiška, bet tuo pačiu lanksčia, daugiažode, bet tuo pačiu lengva it plunksna, proza vaizduoja žmogų, siekiantį orumo ir desperatiškai trokštančio išspausti kažką didingo iš savo menko gyvenimo. Rezultatas – beprotybė ir neatleistinas nusikaltimas. V. apgaubtas prietarais ir neišmanymu, tačiau jis taip pat žmogus, kuris ilgisi meilės. V. pasakojimuose gausu minčių apie aplinkinį pasaulį, sapnų, keistų idėjų. Tekste keliama daug klausimų, o atsakymų beveik nėra. Kas, galiausiai, yra žmogus?

Steve Sem-Sandberg naudojasi Georg Büchner dramos ištraukomis ir dokumentinės medžiagos archyvais, kuriuos beveik alchemiškai paverčia nepamirštamos literatūros kūriniu. Voiceko asmenyje formuojasi šiuolaikinė visuomenė ir jos valdžios formos.

Kaip ir ankstesniuose savo romanuose, Steve Sem-Sandberg į pirmą planą sumaniai iškelia mažą, pažeidžiamą žmogų. Autorius neteisia, nerodo kas yra blogai, o kas teisinga ir leidžia savo veikėjui V. susidurti su tokiu pasauliu, koks jis yra.

Steve Sem-Sandberg (g. 1958 m.) – švedų vertėjas, publicistas, knygų autorius. Jis laikomas vienu reikšmingiausių šių laikų rašytojų. Steve Sem-Sandberg vardas literatūros pasaulyje šmėstelėjo šiam sulaukus aštuoniolikos. Pirmosios jo knygos pasirodė 1976-tais metais ir tai buvo mokslinės fantastikos žanro kūriniai.

2009-tais metais romanas „Melo imperatorius“, kuris yra išverstas ir į lietuvių kalbą, išplukdė rašytoją į tarptautinius vandenis. Steve Sem-Sandberg kūryba mėgstama tiek intelektualių skaitytojų, tiek kritikų. Jo knygos apdovanotos įvairiais prizais, tarp jų Švedijos Augusto bei Prancūzijos „Prix Médicis“ premijomis.

Apžvalgose autoriaus kūriniai lyginami su Charles Dickens, Fyodor Dostoevsky, Leo Tolstoy ir kitų iškilių klasikų darbais, tačiau Steve Sem-Sandberg nestokoja savito unikalumo ir literatūrinio meistriškumo.