Naujausios knygos

Proto amžius. Steven Pinker

2020 11 13

Apsidairius aplink atrodo, kad artėja pasaulio pabaiga, bet faktai rodo priešingai: gyvenimo trukmė ilgėja, ligų mažėja, demokratizacija įsibėgėja, o laimingų žmonių vis daugiau. Ir nors liko daug neatsakytų klausimų, kanadiečių mokslininkas Stevenas Pinkeris knygoje „Proto amžius“ pataria jas spręsti remiantis protu, mokslu ir Apšvietos idealais.

Jei perskaitysite šiandienos naujienų portalų ar laikraščių antraštes, priežasčių optimizmui rasite mažai: pasaulis griūna, progreso idealai žlunga, ir, regis, viskas eina velniop. Tačiau Stevenas Pinkeris siūlo pažvelgti giliau nei šokiruojančios antraštės. Neigiama informacija kur kas lengviau įveikia žmonių kritiškumo barjerą ir taip apokaliptiniai scenarijai tampa save išpildančia pranašyste.

Knygoje „Proto amžius“ kanadietis skaičius po skaičiaus ir grafikas po grafiko įrodo, kad ne tik Vakaruose, bet ir visame pasaulyje žmonės gyvena vis geriau, kokybiškiau ir ilgiau. Ir tą lemia ne kosminės jėgos ar zodiako ženklai – už visa tai atsakingas žmogaus protas ir „įdarbinti“ mokslo laimėjimai.

Apšvietos projektas laimėjo nepaisant to, koks naivus jis atrodė, bet dabar jį patį reikia apginti nuo žmonių prigimtinio polinkio į regresą, autoritarzimą ir magiją. Demagoginę retoriką pasitelkę apokalipsės šaukliai siekia išnaudoti pažangos silpnybes kovai su tarptautiniu bendradarbiavimu ir demokratizacija. „Proto amžius“ – priešnuodis pasaulį apimančiai beprotybės epidemijai.