Naujausios knygos

Ordesa. Manuel Vilas

2021 03 08

Ispanų autoriaus Manuel Vilas romanas „Ordesa“ – tarptautinis bestseleris. Tai ilgesiu, vienatve ir dar nematytu atvirumu persmelkta autobiografija.

„Dvasinė būsena yra vieta – Ordesa. Taip pat ir geltona spalva.
Viskas yra geltona. Kai visi daiktai ir žmonės atrodo geltoni, vadinasi, su jais kažkas neaišku arba jie prisipildė kartėlio.
Širdgėla yra geltona, štai ką noriu pasakyti.“

„Ordesa“ – gili ir prikaustanti meilės, praradimo ir atminties istorija. Protagonistas – vidutinio amžiaus rašytojas, paniręs į netektis, silpnybes ir apmąstymus. Jo mintys vis grįžta į vaikystę, prisiminimus apie tėvus, jų mirtį, gyvenimo skaudulius. Pasakotojas šokinėja tarp praeities ir dabarties, jo tonas – nuo rimto ir niūraus iki kandaus. Autoriaus prisiminimai dažnai nuklysta į Ordesą – vietovę kalnuose, kur jis lankėsi vaikystėje.

Palaužtą vyrą persekioja tėvų mirtis bei neseniai įvykusios skyrybos. Jis kabinasi į praeities prisiminimus. Išsiskyręs su žmona Manulelis persikrausto į butą ir bando palaikyti santykius su dviem sūnumis, kurie jį apdovanoja gailesčio ir paniekos mišiniu. Paskendęs kasdienėje rutinoje mintimis vyras keliauja per savo gyvenimą, nagrinėja santykius su tėvais, o ypač tėvu.

Knyga neturi aiškaus siužeto. Bendras paveikslas dėliojasi iš pagrindinio veikėjo atminties blyksčių, pamąstymų apie problematišką šalies istoriją, skurdą, ekonomiką, gyvenimą, ryšius su kitais žmonėmis, susvetimėjimą, mirties baimę, nežinią.

Manuel Vilas rašo tiek romanus, tiek poeziją. Knyga „Ordesa“ patenka kažkur tarp jų. Tai sielos audra, prikelti mirusių protėvių vaizdiniai, vaikystės prisiminimai ir besikeičiančios Ispanijos veidas. Visos šios vizijos užgriūna Manuelį, kuris stengiasi suprasti savo paties liūdesį ir tuštumą, vis grįždamas į praeitį jis ieško šviesos dabartyje. Romanas pamažu tampa jaudinančiu žvilgsniu į tai, ką duoda ir ką atima šeima. Iki skausmo atvirame tekste autorius kelia klausimus, kas yra žmogus ir koks jis be santuokos ir tėvų?

Manuel Vilas (g. 1962) – žymus ispanų rašytojas. Jis kuria įvairaus žanro tekstus: poeziją, esė, apsakymus, romanus. „Ordesa“ pasirodė 2018-tais metais. Knyga žaibiškai išpopuliarėjo ir jau išversta į keliolika kalbų.