Naujausios knygos

Mėgėjiška santuoka. Anne Tyler

2021 09 21

Pulicerio premijos laureatės Anne Tyler romanas „Mėgėjiška santuoka“ – įtikinanti istorija apie nesuderinamą santuoką ir jos pasekmes, apimančias net tris kartas.

Polina ir Maiklas – iš pažiūros tobula pora. Jie žavūs, jauni, mylintys. Tačiau Antrojo pasaulinio karo išvakarėse sudaryta skubota santuoka tarsi visam laikui lieka mėgėjiška – pernelyg skirtinga pora taip ir nesugeba nušlifuoti kampų.

Jei susitiko Baltimorės lenkų kvartale, susižavėjo, įsimylėjo, susituokė. Maiklas – ramus žmogus. Jis mėgsta viską gerai apsvarstyti, kritiškai įvertinti, neskubėti. Polina – žavi vėjavaikė, prasilenkianti su praktiškumu ir besidžiaugianti kiekviena gyvenimo akimirka. Atrodo priešingybės traukia, tačiau ar įmanoma tokiems skirtingiems žmonėms gyventi santuokoje, ypač jei vienas negali įveikti atsivėrusių plyšių, o nuolatiniai pykčiai palieka negyjančius randus? Tą ir nagrinėja rašytoja Anne Tyler savo romane „Mėgėjiška santuoka“.

Autorė apie porų kasdienybę rašo įtaigiai ir turi talentą įžvelgti aštriausias gyvenimo smulkmenas. Už iš pažiūros nereikšmingų personažų kasdienybės detalių mums parodomas patosas ir kančia, su kuriais neišvengiamai susiduria kiekvienas. Bėgantis laikas. Išeikvotos galimybės. Mirtis. Baimės. Apgailestavimai. Daugelis skaitytojų veikėjuose ir įvairiose situacijose atpažins save.

Anne Tyler (g. 1941 m.) – JAV rašytoja, literatūros kritikė. Ji sukūrė apie dvidešimt populiarių romanų. Į lietuvių kalbą išversti trys: Mėlynų siūlų ritė“, „Laikrodžio šokis“ ir „Mėgėjiška santuoka“. Jos knygos žavi labiau ne siužetais, o išbaigtais, įdomiais charakteriais bei šeimų santykių skerspjūviais. Keli romanai buvo ekranizuoti. Savo karjerą rašytoja pradėjo nuo apsakymų žanro, trumpi tekstai buvo publikuojami universiteto leidinyje. Rašytoja apdovanota Pulicerio premija. Taip pat jos romanai kelis kartus pateko į prestižinės „Man Booker“ premijos ilgąjį sąrašą.