Naujausios knygos

Kitas miestas. Michal Ajvaz

2021 03 08

Maginės realybės atstovo Michal Ajvaz romanas „Kitas miestas“ prasideda nuo vienos senos knygos, o tęsiasi alternatyvioje, fantastiškoje Prahoje. Skaitytojai ir kritikai savo apžvalgose Michal Ajvaz kūrinį lygina su jo mėgiamų autorių Franz Kafka bei Jorge Luis Borges darbais.

Šiuo jaukiu ir keistu himnu Prahai, čekų autorius Michal Ajvaz Kafkos meistą pripildo vaiduokliais, ekscentrikais, kalbančiais gyvūnais ir realybėje neįmanomomis statulomis. Ir visa tai tyvuliuoja turistams taip gerai pažįstamos vietos pakraščiuose.

Romanas „Kitas miestas“ yra šios nematomos „kitos Prahos“ vadovas. Vadovas po vietą, kur bibliotekos gali tapti džiunglėmis, o slapti praėjimai žiovauti po kojomis. Michal Ajvaz kūrinys – tikra duoklė pasiilgusiems peno vaizduotei.

Siužetas pradeda rutuliotis tada, kai pagrindinis knygos veikėjas apsilanko antikvariniame knygyne. Čia jis aptinka paslaptingą knygą, parašytą nežinoma kalba ir iliustruota keliais mįslingais paveikslėliais. Gerbiamas bibliotekininkas, akivaizdžiai susijaudinęs, įkalbinėja pirkėją apsisukti ir nešti knygą atgal, ten kur rado, tačiau taip tik pakursto mūsų veikėjo susidomėjimą.

Netrukus herojus pasijunta tarsi patekęs į triušio olą, nes bibliotekininkas teigia, kad knyga yra iš lygiagrečiai egzistuojančio pasaulio, tačiau žengti į jį per daug pavojinga. Tik ar įmanoma sustabdyti smalsų žmogų?

Romano „Kitas miestas“ pasakotojas nori kuo daugiau sužinoti apie atrastą naują dimensiją ir galiausiai pasiekti jos pagrindą. Veikėjo žinios atsiskleidžia ne per racionalų ir apgalvotą užuominų ieškojimą, bet per keistas situacijas bei netikėtus susitikimus su fantastiškomis būtybėmis.

„Kitas miestas“ išlipa iš romano žanro. Tai ir fantastinis, ir nuotykių kūrinys, ir filosofinis tekstas apie nestabilų šių laikų pasaulį. Trumpas knygos aprašymas negali perteikti viso žavesio, kuris laukia skaitytojo, pasiryžusio skaityti romaną.

Michal Ajvaz (g. 1949) – pasaulyje žinomas čekų autorius, maginio realizmo atstovas. Romanas „Kitas miestas“ – pirmoji knyga išversta į anglų, o vėliau ir į kitas kalbas. Michal Ajvaz darbai lyginami su Franz Kafka, Jorge Luis Borges, Howard Phillips Lovecraft kūryba.