Naujausios knygos

Bernadetos giesmė. Franz Werfel

2020 09 29

Franz Werfel „Bernadetos giesmė“ yra laikomas vienu iš didingiausių dvidešimtojo amžiaus romanų apie triumfuojantį tikėjimą.

Bernadetos istorija yra labai įdomi, tačiau tai, kaip gimė Franz Werfel knyga, ne mažiau intriguoja ir skamba net šiek tiek stebuklingai. 1940 metais garsus austrų autorius Franz Werfel kartu su žmona beviltiškai bandė pabėgti nuo nacių, kuriuos rašytojas viešai smerkė ir net pašiepė. Sugniuždyta pora kelis kartus bandė kirsti Prancūzijos sieną, kol galiausiai prieglobstį rado Lurde - garsiosios šventovės namuose, kur Šventoji Bernadeta sulaukė Mergelės Marijos vizijų ir kur milijonai piligrimų traukė ieškoti stebuklo. Nors autorius ir nebuvo katalikas, jis itin susižavėjo Bernadetos istorija ir kiekvieną dieną pradėjo lankytis bei melstis šventojoje grotoje. Franz Werfel prisiekė, kad jei jam su žmona bus leista pabėgti nuo nacių, jis parašys gražiausią Bernadetos istoriją bei pristatys ją visam pasauliui. Į Franzo maldas buvo atsakyta, o jis pažadą tesėjo. Jau gyvendamas JAV autorius parašė savo šedevrą „Bernadetos giesmė“.

„Bernadetos giesmė“ yra klasikinis kūrinys pasakojantis tikrą istoriją apie Bernadetos vizijas Lurdo mieste, Prancūzijoje, 1858 m. Bernadeta gimė gausioje ir neturtingoje malūnininko šeimoje. Malūnininko šeima bankrutavo, manoma, kad dėl savo gerumo, nes niekada neatsisakydavo padėti vargšams. Pragyvenimo šaltinio netekusi šeima turėjo glaustis apleisto kalėjimo kambariuke, patyrė socialinę atskirtį ir vis labiau klimpo į skurdą. Vertėsi kaip tik sugalvodavo. Šeimos vaikai pardavimui rinkdavo malkas. Malkos Bernadetą nuviliojo prie grotos, kuri jai ir apsireiškė Mergelė Marija. Marija mergaitei pasirodė keletą kartų. Bernadetos vizijas gana skeptiškai sutiko tiek miestelio valdžia, tiek bažnyčia, tačiau po kelių stebuklų ir neįtikėtinų išgijimų, galiausiai mergina buvo patikėta. Knygos ašis – nuoširdi Bernadetos meilė Mergelei. Kūrinyje ypač ryški pirmojo Marijos apsireiškimo scena. Įspūdingai išreikšti neraštingos, ligotos merginos jausmai bei tikėjimas.

Bernadeta savo dienas savo baigė užsidariusi pas Gailestingumo seseris, vienuolyne Neveres mieste. 1925 metais popiežius Pijus XI ją paskelbė palaimintąja, o 1933 metų gruodžio 8 dieną – šventąja.

Nors Franz Werfel buvo žydas, bet jis įspūdingai sugebėjo perteikt kančią ir katalikiškojo tikėjimo stebuklą.