Kas vyko

Seminaras „Biblioteka visiems. Ką pasiūlyti kitaip skaitančiam vartotojui?“

2021 11 06

Lapkričio 4 d. bibliotekoje vyko Lietuvos aklųjų bibliotekos organizuojamas seminaras „Biblioteka visiems. Ką pasiūlyti kitaip skaitančiam vartotojui“. 

Seminaras surengtas pratęsiant Lietuvos viešųjų bibliotekų priimtą įsipareigojimą plėsti paslaugas įvarių negalių turintiems žmonėms, sudaryti jiems sąlygas laisvai ir patogiai naudotis bibliotekų erdvėmis ir resursais. Šis seminaras yra keliaujantis, rengiamas įvairiose Lietuvos apskrityse. Pasvalyje vykusio seminaro pranešėjų klausėsi Panevėžio apskrities viešųjų bibliotekų ir mokyklų bibliotekininkai. Vieni rinkosi į biblioteką Pasvalyje, o dauguma jungėsi į tiesioginę transliaciją per Zoom platformą. Iš viso seminaro pranešėjų klausėsi daugiau kaip šimtas klausytojų. 

Seminaro pranešimus skaitę Lietuvos aklųjų bibliotekos (LAB) darbuotojai supažindino, kaip pritaikyti skaitymo sutrikimų turintiems žmonėms bibliotekų erdves, internetines svetaines, kitas elektronines paslaugas, kokius skaitinius jiems siūlyti. Pristatyta LAB sukurta ir tvarkoma virtuali biblioteka ELVIS, skirta žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, buvo kviečiama ja naudotis, registruoti į ELVIS savo bibliotekos lankytojus. 

Pranešėjai pastebėjo, kad Lietuvoje jau yra gerų pavyzdžių, kai paslaugų tiekėjai sugeba prisitaikyti prie regėjimo negalią turinčių žmonių. Geranoriškai į šių žmonių poreikius sureagavo prekybininkai. Jau įprasta tapo viešose erdvėse žymėti laiptus, slenksčius geltonomis juostomis, o parduotuvėse kainų etiketes rašyti paprastu, neužraitytu šriftu. Puikų pavyzdį parodė elektroninė parduotuvė  „Barbora“, įrengusi savo virtualią svetainę pagal visus prieinamumo reikalavimus ir dar kartą priminusi, kad regėjimo negalią turintys žmonės gali pilnavertiškai naudotis interneto technologijomis. Tačiau daug kur išlieka trūkumų, tiek realioje, tiek virtualioje erdvėje. Trūksta ryškių orientacinių ženklinimų, informacija pateikiama paveiksliukais ir diagramomis be aprašymų, pasirenkamas nepatogus šriftas. Pranešėjai kvietė parsisiųsti į išmaniuosius telefonus specialias simuliacines programėles ir patiems patirti, kaip įprasta aplinka atrodo regėjimo negalią turinčiam žmogui. Viena iš populiariausių tokų programėlių - Android OS „ViaOpta Simulator“.

Seminaro pranešimus skaitė LAB direktorės pavaduotoja Erika Buivydienė, Informacinių išteklių skyriaus vedėja Dalia Balčytytė, Komunikacijos ir informacijos skyriaus vedėja Ramunė Balčikonienė. Po pranešimų sekė valandėlė klausimams ir atsakymams. Pasibaigus seminarui pranešėjams surengta ekskursija po Pasvalio Mariaus Katiliškio viešąją biblioteką.