Kas vyko

Pristatyta Tomo Taškausko knyga „Raudų siena. Epitafijos Lietuvos partizanams‟

2022 11 24

Pasvalio bibliotekoje pats autorius Tomas Taškauskas pristatė ketvirtąją savo knygą „Raudų siena. Epitafijos Lietuvos partizanams‟. Tomas – mums puikiai pažįstamas kraštietis poetas, vertėjas.
Pasveikinus bibliotekininkei Irenai Povilionienei, pradėjome jaukią knygos popietę. Nuo minčių apie karą, trapumą ir poeziją karo metu...
Nedidelėje, į delną telpančioje knygelėje – penkiasdešimties Lietuvos partizanų ir partizanių atminimas. Kiekvieną jų įamžina biograma (vardas, slapyvardis, gimimo, kovų ir mirties datos bei vietos) bei Tomo epitafija, apmąstanti kovotojo už laisvę gyvenimą ir mirtį. Broniaus Krivicko-Vilniaus, Mamerto Indriliūno, Povilas Žilio-Klevo iš Šakarnių...
Tomą tarsi žaibu trenkė supratimas, kokie mūsų partizanai buvo jauni. Perskaičius jų vardus ant buvusio KGB vidaus kalėjimo Vilniuje sienos. O raudų siena – ir svarbus žydų simbolis. Tai vilties, prisikėlimo, ateities ženklas. Taip ir Lietuvos partizanų atminimas – kartu ir mena tragišką istoriją, ir teikia tikėjimo. Ypač jauniems.
Klausytojai apipylė Tomą klausimais, šiltai pasikalbėjome ir apie kūrybą, skautavimą, ateities knygas... Džiugu, kad šios knygos išleidimą rėmė Pasvalio rajono savivaldybė.
„Ne miškus, ne miškus gynei tėvynės, o mūsų teisę į protėvių vyną‟. Epitafija Vincui Kauliniui-Miškiniui, Uteniui.