Kas vyko

Kūrybinės dirbtuvės „Popieriaus marmuravimas“

2022 11 21

Šiandien bibliotekos „Mono arba stereo“ erdvėje (II a.) vyko kūrybinės dirbtuvės „Popieriaus marmuravimas“.

Marmuravimas – tai ypatinga ir sudėtinga popieriaus dekoravimo technika, XVII a. pabaigoje į Europą atkeliavusi iš Rytų. Rytuose šis popieriaus dekoravimo būdas buvo naudojamas meno kūriniuose, knygų puošyboje, svarbių dokumentų lakštams puošti. Europoje naudotas dekoruojant knygas, taip pat buvo puošiamos dėžutės knygoms, papuošalams, laikrodžiams, taip dekoruotos atskiros baldų detalės. Europietiškoje tradicijoje marmuruoto popieriaus lakštai randami įsiūti į atminimų knygas atskirais lakštais, vėliau – kaip knygų priešlapiai, galiausiai – kaip viršelį dengianti medžiaga. Taip pat dekoruojami knygų bloko kraštai.

Tradiciškai marmuruojamas yra popierius ir jo dirbiniai, tačiau šiandien įvairūs eksperimentai atskleidžia, kad marmuruoti galima ir odą, pergamentą, tekstilę ir kitas medžiagas.

Šios popieriaus dekoravimo technikos ypatybė yra ta, kad raštas ant popieriaus lakšto perkeliamas kitaip nei spaudos atvejais. Paruošiama specialaus tiršto tam tikrų augalinių medžiagų tirpalo vonelė. Ant šio skysčio lašinamas plonas specialiai paruoštų dažų sluoksnis, kuris plūduriuodamas paviršiuje įvairiai pasklinda vonelės plotyje. Šios spalvos gali būti judinamos specialiais įrankiais, taip sukuriant pageidaujamus raštus. Ant  taip paruošto skysčio paviršiaus dedamas popieriaus lakštas, prie kurio dažai „prikimba“ veidrodinio atvaizdo principu.

Apie popieriaus marmuravimą pasakojo ir patarimais dalijosi tautodailininkė Leonora Stravinskienė.

Dalyviai ne tik klausėsi, bet ir patys išbandė šią dekoravimo techniką.

Kiekvienas iš jų sukūrė keletą vienetinių kūrinių, kurie galbūt taps gražia šventine dovana artimiesiems ar papuoš pačių dalyvių namus.