Vienas žinomiausių Lietuvos poetų Sigitas Geda savo įtaigiais kūriniais paliko neišdildomą pėdsaką literatūros pasaulyje. Minėdami jo 80-metį, jo neeilinį indėlį pagerbiame per nuotraukų parodą „Sigito Gedos veidai“. Ši Tomo Ivanausko kuruojama paroda leidžia pažvelgti į šio daugialypio menininko gyvenimą.
Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos konferencijų salė – žavingos parodos „Sigito Gedos veidai“ fonas. Pro pripažintų fotografų, tokių kaip Antanas Sutkus, Algimantas Kunčius, Romualdas Rakauskas, objektyvą lankytojams buvo pristatoma fotografijų kolekcija, siūlanti unikalią Sigito Gedos gyvenimo perspektyvą. Šiuose vaizduose poetas vaizduojamas ne tik jo viešumoje, bet ir artimųjų apsuptyje. Kiekviena fotografija siekia įamžinti Sigito Gedos esmę, įamžindama jo sielą ir jame tvyrantį amžiną pasaulio chaosą.
Parodos atidarymo metu kuratorius Tomas Ivanauskas įsitraukė į įtaigų pokalbį apie Sigito Gedos gyvenimą ir kūrybą. Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės kultūros atašė Ivanauskas į diskusiją įnešė savitą perspektyvą. Jo įžvalgos dėka lankytojai giliau suvokia poeto įkvėpimus ir kūrybos procesą. Pokalbis nušviečia, kokią didelę įtaką Geda padarė Lietuvos ir ne tik literatūriniam kraštovaizdžiui.
Parodoje eksponuojamos fotografijos apima skirtingus Sigito Gedos gyvenimo etapus, vaizdžiai nupasakodamos jo, kaip poeto ir žmogaus, kelionę. Nuo šeimos portretų namuose ir tėvo sodyboje iki atvirų akimirkų įvairiuose renginiuose – šie vaizdai leidžia pažvelgti į asmeninį ir profesinį poeto gyvenimą. Fotografų meninėje vizijoje įamžintos ne tik fizinės Sigito Gedos ypatybės, bet ir jo sielos gelmės, kur snaudžiantys ugnikalniai, plaukiančios žuvys, sklandantys paukščiai sugyvena su meile visoms gyvoms būtybėms.
Sigito Gedos meninis meistriškumas peržengė poezijos sritį. Jis buvo dramaturgas, eseistas, literatūros kritikas, vertėjas, palikęs neišdildomą pėdsaką Lietuvos literatūriniame kraštovaizdyje. Gedos literatūriniai laimėjimai su daugiau nei penkiomis dešimtimis knygų pelnė daugybę įvertinimų, tarp jų – Baltijos Asamblėjos, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės ir Lietuvos rašytojų sąjungos premijas. Jo indėlis ir toliau buvo įvertintas tokiais prestižiniais apdovanojimais kaip Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinas ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi. Pažymėtina, kad Geda taip pat buvo nominuotas Nobelio premijai – tai liudija jo literatūrinį genialumą.
Sigito Gedos poezija įkvėpė lietuvių literatūrai naujos gyvybės, peržengdama vaizduotės ribas ir apimdama mitologinius elementus. Jo unikalus meninis pasaulis suliejo mitus, religiją, kultūrą, literatūrą, gamtą, istoriją ir kasdienį gyvenimą, todėl atsirado žodžių gobelenas, sužavintis skaitytojus visame pasaulyje. Gedos kūryba sklandžiai įveikė atotrūkį tarp priešistorinių laikų ir dabarties, siekdama universalios mitinės atminties, kurioje susipynė senovės lietuvių literatūra, Rytų poezija, viduramžių menas, Biblija, senųjų kultūrų mitologijos. Savo poezija jis šventė žemės, kosmoso ir žmonijos harmoniją, siūlydamas skambų himną gyvenimui.
Parodos „Sigito Gedos veidai“ kūrėjas ir kuratorius Tomas Ivanauskas į šią nuostabią duoklę įneša aistrą kultūrai. Kaip kultūros atašė Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje, Ivanauskas atliko esminį vaidmenį propaguojant Lietuvos meną ir paveldą visame pasaulyje. Nuo 2,5 metų Kinijoje ir Pietų Korėjoje iki naujų pareigų Ukrainoje jis ir toliau puoselėja kultūrinius mainus ir džiaugiasi nepaprastų menininkų, tokių kaip Sigita Geda, palikimu.
Sigito Gedos 80-metis – skaudžiai primena apie jo ilgalaikę įtaką lietuvių literatūrai. Per parodą „Sigito Gedos veidai“ lankytojai nukeliauja į šio nepaprasto poeto pasaulį, įgauna įžvalgų apie jo gyvenimą, įkvėpimus, meninę viziją. Sigito Gedos, kaip poeto, dramaturgo, eseisto ir vertėjo, palikimas ir toliau įkvepia skaitytojų ir rašytojų kartas. Švęsdami jo indėlį gerbiame visuotinę mitinę atmintį, kurią jis sukūrė savo žodžiais – poezijos galios ir ilgalaikės meninės raiškos dvasios liudijimą.