Kas vyko

Enciklopedininko jaunystės eiles dukra sudėjo į knygą

2022 10 02

„Manau, knyga pasieks skaitytojų širdis. Ir tuo bus įamžintas mano tėčio atminimas“, – linkėjo žymaus enciklopedininko, kilusio iš mūsų krašto, Antano Račio dukra Dalia Bukelienė.
Šią popietę bibliotekoje buvo pristatyta jo poezijos knyga „Iš Stebeikių kaimo pakraštėlio“. Jaunystės eilių, bendražygių atsiminimų, gyvenimo ir mokytojavimo atspindžių, fotografijų kupiną knygą sudarė būtent dukra. Ji išleista tėvelio mirties metinių proga.
Vyresnioji bibliotekininkė Irena Povilionienė A. Račio eilėmis pasveikino klausytojus, susirinkusius į pristatymą bei susitikimą su autoriaus dukra Dalia ir žmona Laime Račiene. 
Atsiminimų valandėlę nuspalvino jaunųjų saksofonistų Juliaus Tribuišio ir Beno Balčiausko muzika (Pasvalio muzikos mokykla, mokytojas Jonas Kepalas).
„Eruditas, apsiskaitęs, kiekvienu klausimu kolegos eidavo pas jį konsultuotis. Stropus, atsidavęs. Šiandien tokį žmogų sunkoka ir rasti“, – kalbėjo Laima. O studijų laikų eilėse Antanas jautriai, švelniai aprašė ir savo gyvenimo moterį, mylimosios akis...
Eilėse, kurias dukra rado gausybėje po mirties likusių rankraščių – ir sodžiaus kaimo peizažas, ir visa prisimenantis diemedis... Antanas, nors po studijų liko Vilniuje, buvo savo krašto patriotas. 
Neišdavė ir savo principų. Nors dėl to kentėjo, nepakluso tarybinei ideologijai.
O pastaraisiais dešimtmečiais atsidavė enciklopedijos rengimui. Rašymas nuo penktos ryto, važinėjimas po bibliotekas, vakare ir savaitgalį – vėl rašymas. Mažo mūsų kosminio laivo variklis – apie jį sakęs kolega Algirdas Matulevičius.
Tiesa, atsipalaiduodavo vaikščiodamas su šiaurietiškomis lazdomis. Ir buvo žmogus nuo žemės – darbuodavosi sodyboje, darže, sode. Tikėjo, kad žemė negali būti nedirbama.
Išėjo, rankose laikydamas popierius –dvasininko biografiją. Rengė žinyną. Taigi, dar ne visi jo darbai virto spaudiniais... O į knygą „Iš Stebeikių kaimo pakraštėlio“ artimos siekė sudėti visa, kas atspindėtų prasmingą Tėčio, Vyro ir Rašto žmogaus gyvenimą.
Kviečiame apsilankyti bibliotekoje, paskaityti šią A. Račio knygą bei Rankraštyne saugomus dukros dovanotus rankraščius!