Kas vyko

Ekologija ir gyvenimo prasmė. Diskusija su filosofais Algiu Mickūnu ir Žilvinu Svigariu

2022 10 06

Ar mane liečia tai, kad vandenyne plūduriuoja plastikinių buteliukų salos? Ką aš sakau pasauliui, jei esu vegetaras? Ką reiškia klausytis gamtos?
Šiandien bibliotekos mansardoje Pasvalio jaunimas susitiko su filosofais Algiu Mickūnu bei Žilvinu Svigariu. Pokalbį apie ekologiją ir gyvenimo prasmę moderavo žurnalistė Kotryna Kraptavičiūtė. Gimnazistus palydėjo mokytojos Regina Grubinskienė, Ala Kutkauskienė ir Leonora Stravinskienė. Žadėjo, jog įspūdžius ir svarstymus mokiniai perkels ir ant lapo – rašys, tapys. Bus labai įdomu pamatyti!
Smagu, kad atvyko ir A. Mickūno filosofijos gerbėjų. O dovanų paliko naminių kriaušių. Tai tikra ekologijos temos iliustracija! Nes jei nežinai, kaip prasminga pasielgti – visada gali atsisėsti po kriauše močiutės sode... O tai – jau filosofijos bei mąstymų apie pasaulį ir prasmę pradžia.
Įkvėpimui peržiūrėjome du vaizdo įrašus – „Nature is speaking“ (liet. Kalba gamta) ir „Stone“ (liet. Akmuo). (Juos galite rasti jutubo platformoje.)
Kaip gyventume, jei klausytume, ką mums šneka gamta? Filosofai kvietė prisiminti – kai buvome vaikai, girdėjome viską – vėją, žvirblį, kitą žmogų. Ir laimės buvo daugiausia! Vėliau mus ima užgošti reklamos, influenceriai, politikai... Ir pasimetame. Nebežinome, ką veikti, ką valgyti, apie ką galvoti. Ar Pasvalio jaunimas jaučiasi nuo tos betarpiškos laimės nutolęs? Ko iki jos trūksta? Kas jai trukdo? Grįžus į klases, namus ar susitikus su draugais, linkime ramiai pagalvoti apie tai, kas buvo įdomu. Ką artimo sau išgirdote? O kam norėtųsi paprieštarauti? Galbūt tai motyvavo pamąstyti pačiam?
Algis pasidalijo idėja, kad lietuvių kalba – ypač ekologiška! Joje dar girdime gamtą. O Žilvinas atkreipė dėmesį, kad nuo gamtos nenutolęs atrodo ir Pasvalio miestas. Gal iš tiesų savyje turime tas vertybes, kurios leidžia gyventi laimingiau, švariau, prasmingiau? Ar atkreipiame į jas dėmesį? Juk tai, kaip gyvename, nepriklauso vien nuo mokytojų, valdžios ar pasaulio politikos sprendimų. Mano mąstymas ir pasirinkimai kuria vertę. Tik kokią? Ar virsta šiukšlėmis, ar priartina prie prasmės pojūčio?
Ir dar daug dalykų „užkabinome“ per šią rudenišką valandėlę. Tikimės, tai praplėtė kasdienybės klausimų ratą! Nutarėme, jog kita Profesoriaus Algio Mickūno filosofijos centro sesija vasarį vyks būtent mokykloje. Susėdę ratu, jaukiai pasišnekėsime apie tai, kas rūpi, kas neduoda ramybės ir ko trūksta. Dėkojame visiems atėjusiems ir linkime drąsos klausti paprastų dalykų!