Kas vyko

Bibliotekininkams apie naratyvinį žaidimą

2021 04 27

Per 2021 m. Nacionlinę bibliotekų savaitę Pasvalio rajono bibliotekininkams surengtas edukacinis užsiėmimas „Naratyvinis žaidimas – aukščiausių vaiko gebėjimų išbandymas“. Užsiėmimą vedė naratyvinio žaidimo Lietuvoje propaguotoja VDU Švietimo akademijos žaidimų tyrimų laboratorijos tyrėja lektorė dr. Milda Brėdikytė. Renginys vyko balandžio 26 d.per Zoom platformą.

Mildos Brėdikytės naratyvinio žaidimo metodą išvystė ir išplėtojo gyvendama ir dirbdama Suomijoje drauge su savo vyru suomių profesoriumi Pentti Hakkarainen. Šiuo metu jų naratyvinio žaidimo metodas naudojamas Estijos, Latvijos, Suomijos, Lietuvos darželiuose, mokyklose, bibliotekose. Naratyvinio žaidimo metodą remia Vilniaus miesto savivaldybė. Metodas pristatytas LRT laidoje „Kūrybingumo mokykla. Žaidimai išranda pasaulį“.

Naratyvinio žaidimo metodą giria juo užsiimančių vaikų tėvai. „Mano vaikas negali sulaukti, kada vėl eis į darželį ir vėl galės žaisti.“ - sakė viena mama lektorės parodytame klipe. Kas yra tas naratyvinis žaidimas? Jis prasideda nuo knygelės, kurią vaikai skaito drauge su suaugusiais. Jie sužino istoriją,  veikėjus, o toliau šią istoriją žaidžia ir plėtoja patys, be suaugusiųjų įsikišimo. Suaugusieji prisitaiko prie vaikų fantazijos ir žaidžia istoriją drauge. 

Milda Brėdikytė naratyvinio žaidimo metodą rekomenduoja 3-7 metų vaikams. Užsiėmime su Pasvalio rajono bibliotekininkais ji pristatė naratyvinio žaidimo pavyzdžius darželiuose ir bibliotekose pagal Evelinos Daciūtės  „Lapė yra laimė“, Astridos Lingrend „Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“,  Kornejaus Čaikovskio „Daktaras Aiskauda“ ir kitus. 

„Didžiausias džiaugsmas yra stebėti vaikų reakciją, jų užsidegimą, sulaukti laimingų tėvų atsiliepimų“. - sakė Milda Bredikytė.  Lektorė neabejoja, kad naratyvinis žaidimas ugdo vaikų kūrybiškumą, vysto jų mąstymo procesą. „Viskas prasideda nuo žodžio ir nuo vaiko matymo, kad suaugusieji skaito knygą. Žodžiai yra pagrindinė mąstymo proceso dalis, o knyga - pagrindinis žodžių šaltinis. Knyga yra nuostabi priemonė skatinant vaiko mąstymo procesą.“ - sakė renginyje Milda Brėdikytė.