Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka vykdo pirmąjį Erasmus+ programos finansuojamą neformalaus suaugusiųjų švietimo srities mobilumo projektą „Informacinių technologijų įtrauktis. Tarptautinė patirtis pritaikyta šiuolaikiniams visuomenės poreikiams“, 2023-1-LT01-KA122-ADU-000133556, skirtą viešosios bibliotekos darbuotojams. Pagrindinis projekto tikslas yra perimti ES šalių bibliotekų neformalaus suaugusiųjų skaitmeninio švietimo organizavimo bei skaitmeninės įtraukties didinimo patirtis.
Paskutinioji Erasmus+ projekto veikla – darbo stebėjimo vizitas Liublianos miesto Otono Župančičiaus viešojoje bibliotekoje. Vizito metu, biblioteka atskleidė, jog medijų ir informacijos raštingumas yra ne vienintelė raštingumo veikla organizuojama bibliotekoje. Čia taip pat populiarios skaitymo, sveikatos, finansų ir net šeimos planavimo raštingumo veiklos. Šis vizitas kartu tapo svarbus abiejų šalių kultūrinei partnerystei. Buvo atnaujinta dvišalė Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos ir Slovėnijos viešųjų bibliotekų asociacijos bendradarbiavimo sutartis, kurią pasirašė LSVBA prezidentė Danguolė Abazoriuvienė ir Slovėnijos viešųjų bibliotekų asociacijos prezidentas Matej Stergaršek. Tikime, kad tai dar labiau sustiprins abiejų šalių bibliotekų bendradarbiavimą.
Darbo stebėjimo vizitas vyko 2024 m. gegužės 19 – 24 dienomis. Jis prasidėjo apsilankymu Liublianos miesto Otono Župančičiaus viešojoje bibliotekoje. Buvo be galo įdomu išgirsti apie bibliotekų sistemą Slovėnijoje, apie Liublianos bibliotekų tinklą, veiklų pobūdį, vykdomus projektus, tarptautinius bendradarbiavimus, bibliotekos tikslus bei ateities planus. Lietuvos bibliotekininkai sužinojo, kad miesto biblioteka nėra centrinė Liublianos bibliotekų tinklo dalis, o tik didžiausia jų tarpe. Nepaisant to, biblioteka vykdo tiek profesinio pobūdžio kompetencijų tobulinimo mokymus Slovėnijos bibliotekų darbuotojams, tiek įgūdžių suteikiančias veiklas bibliotekos lankytojams. Gyventojų skaitmeninis raštingumas vykdomas organizuojant kompiuterinio raštingumo, informacijos ir medijų raštingumo, išmaniųjų įrenginių naudojimosi mokymus bei individualias konsultacijas. Pastarosios vykdomos „Informacijos punktuose“. Be to, biblioteka taip pat įgyvendina nemažai projektų, teikia kitas neformalaus suaugusiųjų švietimo veiklas, pvz. suteikia informacijos ieškantis darbo, rengiant CV ir pan.
Labai didelis dėmesys bibliotekoje yra skiriamas socialiai pažeidžiamoms grupėms. Vykdomos sveikos gyvensenos bei ligų prevencijos veiklos, sveikatingumo užsiėmimai senjorams, specialios paskaitos bei pokalbiai apie psichikos sutrikimus ir visuomenės tolerancijos puoselėjimo veiklos, skaitymai vaikams su terapiniais šuneliais ir kita. Biblioteka taip pat turi bibliobusą bei teikia mobilias paslaugas visoje Liublianos miesto teritorijoje. Užsuka ir į Liublianos moterų pataisos namus.
Vizito dalyvius sužavėjo Šentvid biblioteka, kuri 2019 m. buvo apdovanota IFLA „Žaliosios bibliotekos“ apdovanojimu. Tai ilgas tradicijas turinti biblioteka, be galo mylima savo bendruomenės. Kai buvo nuspręsta biblioteką rekonstruoti, jai buvo suteikta svarbi misija – skleisti žinias, informaciją apie aplinkos tausojimą, tvarumą. Visi bibliotekos renginiai yra susieti su aplinkos išsaugojimu bei darniu gyvenimu gamtos apsuptyje. Čia vyksta įvairūs renginiai, susitikimai, organizuojamos „Eco“ savaitės, aktyviai bendradarbiaujama su kitomis Žaliojo kurso organizacijomis.
Lietuvos bibliotekininkus sužavėjo miniatiūrinių knygelių kolekcija, kurią vizito dalyviai turėjo galimybę pamatyti „Slovanska“ bibliotekoje. Tai vietos studijų centras bei specialios, Humanitarinių mokslų kolekcijos biblioteka, sauganti ne vien slovėnų, bet ir slavų kalbų leidinių kolekcijas. Vizito bibliotekoje metu, Pasvalio bibliotekininkai ne vien sužinojo apie kraštotyros ir vietos istorijos portalą „kamra.si“, tačiau ir turėjo galimybę padiskutuoti, pristatyti ir Liublianos kolegoms papasakoti apie savo turimą panašų portalą „pasvalia.lt“. Abiejuose portaluose saugoma informacija yra Europos kultūros paveldo „Europeana“ kolekcijų dalis.
Slovėnijos nacionalinė biblioteka ir Liublianos Universiteto biblioteka yra viena, ta pati įstaiga, kuri atlieka abiejų bibliotekų funkcijas. Čia organizuojamos konsultacijos ir mokymai lankytojams apie tai, kaip naudotis nacionalinės ir universiteto bibliotekos fondais, duomenų bazėmis, kaip studijuojant ar atliekant tiriamąjį darbą, pasinaudoti šios dvilypės bibliotekos informaciniais ištekliais. Pasvalio krašto bibliotekininkams didelį įspūdį paliko inkunabulų, istorinių knygų, kitų spaudinių skaitmeninimo projektai: kaip knygos skaitmeninamos, kaip atliekami paruošiamieji darbai, kokios knygos nebegali būti skaitmeninamos.
Erasmus+ projektas atvėrė duris į Europą ir čia dirbančias kultūrines institucijas. Tai veikla praplečianti akiratį, kurianti partnerystes, pagelbėjanti įstaigoms bei organizacijoms pažinti vieni kitus, kartu tobulėti, augti, dalintis patirtimis, kurti, bei užtikrinti bendros kultūrinės visuomenės progresą.
Darbo stebėjimo vizito metu gautomis žiniomis, patyrimais ir pastebėjimais su savo kolegomis Pasvalyje, Erasmus+ vizito dalyviai pasidalins bendros metodinės dienos metu birželio 26 d.
Finansuoja Europos sąjunga
Erasmus+
Kodas 190626161
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |