Įvykis

Dokumentinio filmo „Kai datos nesvarbu“ peržiūra ir susitikimas su šio filmo kūrybine komanda

2024 10 04

„Emigruosiu į šalį, kurios dar nėra / ir duosiu jai vardą SUTEMA, / ir ji bus nepriklausoma / nuo dangaus ir žemės, / neperkama, neparduodama, / ir ne pasaka – kai Didysis Magas / ranka debesį palies, upelė Liūnė sroventi pradės, / Nusinešdama visus paskendusius – / emigruosiu į šalį, / kuri vienąkart bus...“ (Liūnė Sutema)

Spalio 4 d. bibliotekos Konferencijų salėje vyko dokumentinio filmo „Kai datos nesvarbu“, skirto lietuvių išeivijos poetei, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatei Liūnei Sutemai (Zinaidai Nagytei-Katiliškienei) atminti peržiūra ir susitikimas su šio filmo kūrybine komanda: filmo prodiusere, JAV „Poezijos pavasarių“ organizatore, leidėja Sandra Avižienyte  ir režisieriumi, dokumentinių filmų kūrėju, Amerikos lietuvių televizijos įkūrėju Arvydu Reneckiu.

Renginyje Sandra Avižienytė  pristatė save kaip kūrėją, kalbėjo apie jos sudaromus ir leidžiamus leidinius, apie persikėlimą į svečią šalį, ryšį su gimtuoju Alytaus kraštu, pažintį su režisieriumi Arvydu Reneckiu, išeivijos poetės Liūnės Sutemos įprasminimą filme „Kai datos nesvarbu“. 2027-aisiais bus minimos šios kūrėjos 100-osios gimimo metinės. 

Susirinkusiesiems buvo rodomi atskiri filmo segmentai (autentiški dokumentinėje medžiagoje užfiksuoti Liūnės Sutemos pasakojimai apie jos kūrybą, gyvenimo istoriją bei patirtis), kuriuos apžvelgė svečiai pasidalydami įspūdžiais. Išgirdome režisieriaus Arvydo Reneckio įžvalgas apie susitikimuose su Liūne Sutema užfiksuotus jos asmenybės bei gyvenimo istorijos faktus.

Filmo kūrėjai, sukurdami filmą apie išeivijoje gyvenusią Liūnę Sutemą, siekė įprasminti išeivijoje gyvenusių poetų, rašytojų, menininkų kūrybą, sujungti Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų intelektualinės nuosavybės paveldą.
Džiaugiamės turėję galimybę vieni iš pirmųjų Lietuvoje išvysti šį, išliekamąją vertę mūsų kraštui turintį kūrinį, skirtą lietuvių išeivijos poetei, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatei Liūnei Sutemai atminti mūsų bibliotekoje.
                                                                                                                           Taip pat prieš ir po renginio susirinkusieji galėjo apžiūrėti bibliotekininkių parengtą parodą Prisimenant Zinaidą Nagytę-Katiliškienę (Liūnę Sutemą)...“.
Nepamirštas liko ir rašytojas Marius Katiliškis. Jo vardo atminimo kambarį savo apsilankymu pagerbė, įsiamžino ir svečių knygoje įrašą paliko filmo kūrybinės komandos nariai.
Dėkojame Sandrai Avižienytei  ir Arvydui Reneckiui už gilias mintis, įžvalgas, jautrų priėjimą prie mūsų kraštui atmintinų kūrėjų bei už šiltą ryšį, užsimezgusį viešint.