Naujienos

Rašytojui Mariui Katiliškiui – 105-eri metai

rasytojŠiandien, 2019 m. rugsėjo 13 d., sukanka 105 metai, kai gimė vienas talentingiausių prozininkų, buvęs Pasvalio bibliotekos vedėjas – Marius Katiliškis (Albinas Vaitkus) (1914–1980).

Literatūros kritikas, vertintojas Rimvydas Šilbajoris yra pasakęs: „Mene galima susigrąžinti tai, kas laiko tėkmėj niekad nepraeina, būtent pats kūrybinis tikrovės išgyvenimas. Kūrėjo žodis gali apimti amžinybę ir nugalėti praradimą. Tokį žodį mums Katiliškis atnešė dovanų ir mus visus praturtino".

Nors rašytojas jau ilsisi svetimoje Čikagos žemėje, bet jo paveikus žodis prozoje yra gyvas ir toks liks amžinai: „Šilkinis voratinklio nėrinys, suplėšytas vėjo, pamažu leidosi ant šviežios, atverstos velėnos, ją išgražindamas melsvai balto siūlo raštais, nepakartojamai įstabiais. Tereikėjo prikristi ant sausos žolės ir stebėti pasauliui, kaip atrodė žemė, rengiama poilsiui, lyg jaunoji, lyg motina, kasmet atgyjanti, atsikelianti su tokia gaivališka jėga, kad jai pasipriešinti būtų beprasmė – vykdyti praamžintojo įstatymo". Ištrauka iš romano „Miškais ateina ruduo" (Čikaga, 1957, p. 469).

Informacinį pranešimą parengė vyresn. bibliotekininkė Toma Mikalajūnaitė