Įvykis

Lietuvių kalbos draugijos (LKD) Pasvalio Petro Būtėno skyriaus narių ir bičiulių sambūris „Prisidėti, rūpintis, saugoti, ugdyti“

2025 02 28

Vasario 28 d. Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje (III a.) vyko Lietuvių kalbos draugijos (LKD) Pasvalio Petro Būtėno skyriaus narių ir bičiulių sambūris „Prisidėti, rūpintis, saugoti, ugdyti“, skirtas Lietuvių kalbos dienoms.

Renginyje dalyvavo LKD valdybos pirmininkė doc. dr. Vilma Zubaitienė ir sekretorė, žurnalo „Gimtoji kalba“ vyriausioji redaktorė Rita Urnėžiūtė. Skyriaus pirmininkė Regina Grubinskienė pristatė skyriaus veiklą ir narius, pabrėždama, kad daugelis veiklų skelbiamos viešoje „Facebook“ paskyroje. Ji taip pat informavo apie artėjantį trijų komandų protmūšį, planuojamą kovą.

Pasvalio literatų klubo „Užuovėja“ nariai taip pat prisideda prie lietuvių kalbos puoselėjimo, kurdami ir pristatydami kūrinius gimtąja tarme. 

Skyriaus narys Viktoras Stanislovaitis kalbėjo apie tarmės svarbą ir pabrėžė, kad anksčiau mūsų krašto tarmė buvo laikoma žemo išsilavinimo ženklu. Jis ragino kalbėti tarmiškai, dalindamasis asmenine patirtimi, ir išreiškė viltį, kad tarmiškas kalbėjimas taps madingas ir vertinamas.

Doc. dr. Vilma Zubaitienė pabrėžė, kad kalbėti lietuvių kalba – tiek bendrine, tiek tarmine – yra privilegija. Ji akcentavo, jog kuo daugiau rašome ir skaitome, tuo geriau suprantame lietuvių kalbos savitumą. Taip pat priminė apie kalbininkų atminimo puoselėjimo svarbą ir pristatė 2023 m. LKD įstatus, svarbiausius skyrių renginius bei Petro Būtėno ir jo mokinės Aleksandros Kazickienės atminimo įamžinimo premiją.

Rita Urnėžiūtė pristatė žurnalo „Gimtoji kalba“ istoriją, paminėdama, kad leidinys pradėtas leisti 1933 m. Ji kalbėjo apie žurnalo išliekamąją vertę, santykį su skaitytojais, turinio patikimumą ir įvairių autorių indėlį. Taip pat aptarė bendradarbiavimą su LKD, Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga, „Lituanistų sambūriu“ ir kitomis institucijomis bei žurnalo sklaidą ir prenumeratą. „Gimtoji kalba“ skirta redaktoriams, kalbos tvarkytojams, dėstytojams, mokytojams, žurnalistams, tarnautojams ir verslininkams. Leidinio tikslas – populiariai pateikti kalbos specialistų rekomendacijas, skatinti įvairių sričių specialistų bendradarbiavimą su kalbininkais ir ugdyti visuomenės kalbos kultūrą.

Šis renginys dar kartą patvirtino lietuvių kalbos puoselėjimo svarbą ir bendruomenės narių įsipareigojimą saugoti bei ugdyti mūsų kalbinį paveldą.