Pereiti prie turinio Į pradžią / Renginiai ir parodos / 2012 metų renginiai / Apsilankymas tarptautinėje „Europeanos“ konferencijoje

Paroda „Langas“: apie tai, kaip įveikti uždarumo tamsą

Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje gegužės ir birželio mėnesiais veikia grafikos darbų paroda, kurioje eksponuojamas trečiakursio Vilniaus Dailės akademijos studento Vytenio Tolučio kūrinių ciklas „Langas“. Parodos autorius gegužės 11 d. lankėsi Pasvalyje ir pristatė pasvaliečiams parodoje eksponuojamus darbus: „Stengiausi perteikti savo mintis ir jausmus apie uždarumą, izoliaciją, vienatvę. Pats esu uždaras, sunkiai atsiveriu. Ypač didmiestyje sutinku daug žmonių, kurie yra vieniši, o jų vienatvę dar labiau apsunkina jų uždarumas. Tikiuosi, kad mano darbai padės suprasti uždarumo tamsą ir kovoti su ja.“

Parodos atidarymą savo atsivėrimais papildė du Vytenio Tolučio draugai: Muzikos ir teatro akademijoje etnomuzikologiją studijuojanti pirmo kurso studentė Akvilė Vervečkaitė ir pasvalietis, Vilniaus universitete lietuvių filologiją studijuojantis Tomas Taškauskas. Akvilės atsivėrimas buvo muzikinis – ji atliko savos kūrybos dainų, o Tomas pasidalino savo eilėmis. Renginyje nuskambėjo ir partizanų daina, kurią trys draugai sudainavo net nerepetavę. „Mes trise susitikę dažnai padainuojame partizanų dainų. Partizanų dainos turi savyje užslėptą galingą išlaisvinantį užtaisą – pabandykite ir pajausite“, kvietė pasvaliečius Tomas Taškauskas. Tomo kūryba Pasvalyje jau pažįstama: jo eilės yra ne kartą pelniusios Bibliotekos premiją, prieš porą metų poetas Mykolas Karčiauskas pasvaliečiams pristatė pirmąją Tomo poezijos knygą „Audrapaukščio monologai". „Galvoju apie antrą knygą. Jeigu ją pavyktų išleisti, ji būtų iliustruota Vytenio Tolučio piešiniais“, sakė per parodos atidarymą Tomas Taškauskas.

Kito žmogaus artumas ir kūryba – ar tai nėra tie ginklai, kurie padeda įveikti uždarumo tamsą? „Mes su Vyteniu susitikę daug šnekamės apie žmogų, apie meną. Apie didžiąją meno paslaptį, kai jis, neteikdamas jokios regimos naudos, yra žmonėms reikalingas.“ sakė Tomas. „Aš dažnai galvoju, ar kitiems reikalinga tai, ką darau. Ką gali žinoti, gal ateityje nebepiešiu, gal eisiu medžių kirsti?“ pasidalijo savo abejonėmis Vytenis Tolutis. Jis pats išaugo Pilkaraisčio kaime, girininko šeimoje. Tačiau kol kas, sakė Vytenis Tolutis, kūryba jam padeda atsiskleisti, padeda suprasti, kad visi žmonės gyvena panašių baimių, abejonių ir vilčių kupini.

Vytenis Tolutis pasakojo, kad idėja suskurti parodos „Langas" darbus jam kilusi uždarame Vilniaus dailės akademijos kiemelyje pro grotas stebint tolumoje tekančią upę ir paupiu vaikštančius žmones. Juodai baltuose parodos darbuose – tamsoje šviečiantys langų kvadratai, prie aklinos sienos suklupusios ar langų rėmuose susigūžusios moterų ir vyrų figūros, anapus lango matomas pasaulis ir į žiūrovą iš paveikslo rėmų žvelgiantys veidai – šešėlių slepiami, iki galo nesusiformavę, skausmingų akių, galbūt paties autoriaus portretai. Darbų ciklą užbaigiantis paveikslas kitoks – jame pavaizduotas žmogus pro atsidariusį langą pagaliau žengiantis pasaulį.

Maloniai kviečiame apsilankyti parodoje!

Nuotraukos