Pereiti prie turinio Į pradžią / Renginiai ir parodos / 2018 metų renginiai / Sausio 13-osios minėjimas Meškalaukio bibliotekoje

„Aikštės užuovėjoj“

svetaineiuzuovejaimazasRugsėjo 13 d. Vytauto Didžiojo aikštėje vyko Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos renginiai „Aikštės užuovėjoj“. Šventės akimirkos - bibliotekos fotoalbume...

12–13 val. Knygų mainų, prekybos, dovanojimo akcija „Tu – man, aš – tau“ (senų knygų mugė, bukinistų turgelis).

Linksmino Pasvalio kultūros centro Valakėlių skyriaus vaikų folkloro ansamblis (vadovai Lina ir Albertas Bartašiai), Svalios pagrindinės mokyklos mokytojos Rimos Lopetkienės mokiniai.

13–14 val. Susitikimas su pasvaliečiu, vitražistu, Vilniaus dailės akademijos profesoriumi Algirdu Dovydėnu. Knygos „Vitražai“ sutiktuvės ir edukacinės programos „Vitražo technika ir technologija“ pristatymas. Grojo Pasvalio muzikos mokyklos mokiniai.

14–16 val. Tarmiškas kraštiečių pasikieminėjimas. Dalyvavo poetas Vladas Braziūnas, lituanistė Albina Saladūnaitė, žurnalistė Agnė Grinevičiūtė ir kiti jaunieji kūrėjai.

Koncertavo saksofonininkas Kęstutis Vaiginis.

Renginių metu veikė paroda „Tarmė gimtoji lūpose įdėta“

Renginio programa

Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka jau trečius metus iš eilės dalyvauja Pasvalio miesto šventės renginiuose, vykstančiuose rugsėjo mėnesį. Rugsėjo 13-ąją, antrąją Miesto šventės dieną, bibliotekininkai kvietė pasvaliečius ir jų svečius į Aikštės užuovėją –poezijos skaitymų, džiazo muzikos ir folkloro dainų dieną, vykusią centrinėje miesto aikštėje. Aikštėje taip pat šurmuliavo senų knygų mugė „Tu man – aš tau“, kurioje kiekvienas nevaržomai galėjo prekiauti, derėtis ir mainytis atsineštomis senomis knygomis. Bilietų į Aikštės užuovėją pirkti nereikėjo, tačiau visi privalėjo kalbėti tarmiškai.

Tarmiška šneka buvo išskirtinis šių metų bibliotekos organizuotų Miesto šventės renginių bruožas. Pasvalietiška tarme į Aikštės užuovėjąkvietė plakatai, pasvalietiška tarme kalbėjo renginio vedėjai ir svečiai. Renginio scenarijų tarmiškai sustygavo iš Pasvalio kilęs poetas Vladas Braziūnas. Jis Aikštės užuovėjoje surengė Poezijos ir džiazo muzikos valandą. Pats skaitė iš savo tarmiškai parašytos knygos „Saula prė laidos“, o jo balsui pritarė improvizacijas saksofonu kūręs džiazo muzikantas ir kompozitorius Kęstutis Vaiginis, drauge su poetu bene pirmą kartą apsilankęs Pasvalyje. „Tarmė yra kalba kuriai pasisekė – ji arčiausiai žmogaus. Tik mes ją per mažai vertiname, net ir Lietuvių kalbos ir tautosakos institutas per mažai dėmesio skiria tarmių populiarinimui ir tarmiškų leidinių finansavimui,“ kalbėjo Vladas Braziūnas. Aikštės užuovėjoje viešėjusi Panevėžio šviesuolė bibliotekininkė Albina Saladūnaitė tarmiškai pasekė Gabrielės Petkevičaitės-Bitės pasaką apie Pasvalio Lepšinės miške gyvenančius angelus ir velnius. „Nesitikėjau, kad kada viešame renginyje kalbėsiu tarmiškai,“ pasidžiaugė kraštietė, užaugusi su pasvalietiška tarme.

Aikštės užuovėjoje apsilankęs meras Gintautas Gegužinskas atsiprašė, kad pasvalietiškai kalbėti neišmoko, nors prieš daug metų atsikėlė į Pasvalio kraštą. Galbūt tarmės neįmanoma išmokti, galbūt ji turi būti kūdikiui tarp lūpų įdėta drauge su motinos pienu, pasakomis ir lopšinėmis? Tarmę kaip brangia vaikystės dovaną saugo ir tausoja Pasvalio kraštą palikę ir po Lietuvą išsibarstę kraštiečiai žurnalistas Virgilijus Gasiliūnas, ir kalbininkės Irena Kruopienė bei Bronė Stundžienė, bibliografė Alma Braziūnienė, su savo vyru poetu Vladu Braziūnu namuose šnekanti tik tarmiškai. Jų apmąstymus apie tarmę skaitė Aikštės užuovėjoje renginius vedusi žurnalistė Agnė Grinevičiūtė. Miesto aikštėje veikusioje lauko parodoje „Tarmė gimtoji tarp lūpų įdėta“ daug dėmesio buvo skirta praeitame šimtmetyje tarmiškai pasakojimus užrašinėjusiam inžinieriui Jonui Vileišiui.

Pasvalyje gimęs vitražistas, nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Dovydėnas tarmę primiršo, bet ne gimtąjį kraštą – jo dėka miesto bibliotekos ir gimnazijos langai yra papuošti išskirtiniais vitražais, kuriuos dailininkas kūrė drauge su savo studentais. Aikštės užuovėjoje Algirdas Dovydėnas buvo laikinai įsirengęs savo dirbtuves, kuriose mokė vitražo kūrybos paslapčių, o savo sukurtą vitražą padovanojo labiausiai į akį kritusiai pasvalietei. Drauge su dailininku vitražo pamokas vedusi žmona keramikė Nora Blaževičiūtė dėl to nepyko – vyrui praverstų dar viena asistentė Dailės akademijos dirbtuvėse, kur vitražams lydomas švinas nuodingais garais degina dirbančiųjų nosis. Algirdas Dovydėnas pasvaliečiams taip pat pristatė naujausią savo knygą „Vitražai“ – gausiai iliustruotą meno albumą, kurioje sudėti ir aprašyti visi iki šiol sukurti dailininko darbai. Vitražų katalogas ilgas ir įspūdingas - beveik penkiasdešimt metų kuriančio menininko darbais pasipuošė įvairūs sakraliniai ir visuomenininiai pastatai Lietuvoje, tarp jų ir Vilniaus universitetas, ir tragiškas žudynes menanti Rainių koplyčia, ir Nidos Mergelės Marijos bažnyčia, kol kas vienintelė Lietuvoje turinti skaidrų reljefinį vitražą.

„Aikštės užuovėja“ užsibaigė Pasvalio folkloro ir jaunimo ansamblių koncertu bei Knygų mugės šurmuliu.. Miestiečiai „Aikštės užuovėjos“ nepraėjo – nepaisant to, kad ji vyko vidury dienos, kone visos žiūrovų vietos buvo užimtos, o vidudienį, kai dauguma dirbančių turi pietų pertrauką, mugėje nusidriekė smalsuolių eilės. „Pirkau, mainiau ir net saldainiams užsidirbau,“ pasidžiaugė viena gimnazistė, mugėje pardavinėjusi savo senas knygas. Miestiečių dėmesio padrąsinti bibliotekininkai planuoja ir kitąmet prisidėti prie Miesto šventės renginių.

Nuotraukos