Pereiti prie turinio Į pradžią / Renginiai ir parodos / 2017 metų renginiai / 80-mečio jubiliejus su aktoriumi Regimantu Adomaičiu

80-mečio jubiliejus su aktoriumi Regimantu Adomaičiu

adomaitis mazaKovo 14 d. Pasvalio bibliotekoje lankėsi legendinis kraštietis - aktorius Regimantas Adomaitis su autobiografine  knyga „Smėlio pilys: vaidmenys, tekstai, laiškai“. Drauge su aktoriumi viešėjo knygos sudarytoja teatrologė Daiva Šabasevičienė. 80-metį švenčiantis aktorius sveikino Pasvalio biblioteką su tokiu pačiu jubiliejumi ir susitikimą skyrė prisiminimams apie Pasvalio kraštą.

Regimantas Adomaitis pasakojo dažnai mintimis sugrįžtąs į Mūšos pakrantėje Šimonių kaime prabėgusią vaikystę. Nors aktorius gimė Šiauliuose, tačiau augo ir mokėsi Pasvalio krašte. Čia lankė pradinę Migonių mokyklą, vėliau sidabro medaliu baigė Pasvalio vidurinę mokyklą - dabartinę  Petro Vileišio gimnaziją. Aktorius griežtai nesutinka, kad populiarios dainos žodžiais tariant jis „užaugo Pasvaly - pasaulio pakrašty“. Jam Pasvalys  - tai miestas, kuriame virė gyvenimas, kur pirmąkart įsimylėjo ir pirmąkart pasirodė scenoje. Aktorius iki šiol prisimena, kaip eidavo į Pasvalį rankoje nešdamas batus, kad purvinam kaimo kelyje jų neišteptų ir švariais galėtų miesto gatvėje pasirodyti. Aktorius šiltai minėjo savo buvusius mokytojus ir mokyklos dramos būrelį, kuriame pradėjo vaidinti. Tiesa, tada dažniausiai vaidindavo „gangsterius“ ir vaidindamas stengdavosi garsiai šaukti, kad publika girdėtų, todėl dažnai būdavo užkimęs. Nepamiršta jis ir savo bendraklasių - gero draugo menininko Zino Kazėno, kurio parodas dabar aplanko Vilniuje, o taip pat savo pirmosios mokyklinės meilės - Kauno muzikinio dramos teatro dainininkės Aldonos Mikšytės. Su šypsena prisiminė aktorius savo apsilankymą Pasvalio bibliotekos skaitykloje, kur po pamokų skaitė Ernesto Hemingvėjaus „Senį ir jūrą“ ir tąkart negalėjo suprasti, kodėl ši knyga taip aukštai vertinama. Išliko ir skaudžių prisiminimų apie vykusius trėmimus, kuriuos nebyliai primindavo kitą rytą likusi tuščia mokinio vieta mokyklos suole.  Aktorius neslėpė nuo pasvaliečių jį kamuojančių prieštaringų jausmų dėl savo legendinio vaidmens filme „Niekas nenorėjo mirti" (1966), kuriame suvaidino „miškiniams“ atkeršyti už nužudytą tėvą ūkininką trokštantį sūnų. Regimantas Adomaitis prisipažino, kad gyvenimo nežinomybė, laikinumas ir trapumas įkvėpė jį savo autobiografinę knygą pavadinti „Smėlio pilys“. Kaip pastebėjo teatrologė Daiva Šabasevičienė, Regimantui Adomaičiui likimas lėmė tapti ne tik vienu žymiausių lietuvių aktorių, bet ir ištisos epochos veidu. Jo sukurti vaidmenys būsimoms kartoms liudys Lietuvos istorinę patirtį, jos kultūrinį ir kūrybinį potencialą.

Regimantą Adomatį sveikino Pasvalio gimnazijos atstovai, bibliotekininkai, muziejininkai. Pasvaliečiai renginyje galėjo įsigyti Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos 2017 m. išleistą teatrologės dr. Daivos Šabasevičienės parengtą Regimanto Adomaičio biografinę knygą „Smėlio pilys: vaidmenys, tekstai, laiškai“ bei gauti aktoriaus autografą.

Nuotraukos