Pereiti prie turinio Į pradžią / Renginiai ir parodos / 2015 metų renginiai / Kiemėnai džiaugėsi atsinaujinusia biblioteka

Vaikų knygos diena Nairiuose

Balandžio 2-osios popietę Nairių biblioteka kartu su KC į Nairių kultūros namus visus sukvietė paminėti Vaikų knygos dienos ir Hanso Kristiano Anderseno 210-ųjų gimimo metinių (1805–1875). Garsaus danų rašytojo gimimo diena tapo Tarptautine Vaikų knygos diena.

Susipažinome su šiuo puikiu pasakininku, kurio kūriniai išversti į daugiau nei 150 kalbų ir užima antrą vietą po Biblijos! H. K. Andersenas gimė 1805 metų balandžio 2-ąją neturtingoje šeimoje. Tėvas buvo batsiuvys, o ir pats H.K. Andersenas, dar vaiku būdamas, mokėsi šio amato fabrike. Visas jo išsilavinimas buvo šešeri metai skaitymo ir rašymo įgūdžių, kuriuos gavo mokykloje varguolių vaikams. Sulaukęs 14 metų, iškeliavo į Kopenhagą: ten teatre mokėsi dainavimo, ir šokio, bet tapo rašytoju.

Pirmoji H. K. Anderseno knyga „Kelionė pėsčiomis“, o ir vėliau sukurtos pasakos, kurias mes dabar visi žinome, skirtos ne tik vaikams, su malonumu jas skaito ir suaugusieji. Rašytojui pasaulinę šlovę pelnė jo knyga „Pasakos, pasektos vaikams“. Įkvėptas sėkmės, Hansas Kristianas Andersenas su humoru ir begale fantazijos kūrė vaikams. Vėliau savo pasakojimą praturtino subtilia ironija bei gyvenimo išmintimi, todėl jo kūrinius vis labiau ėmė vertinti ir suaugusieji. Jo kūriniuose juntama stipri romantikos įtaka. Ryškiausi pavyzdžiai: „Karalaitė ant žirnio“, „Sniego Karalienė“, „Bjaurusis ančiukas“ bei „Naujieji karaliaus drabužiai“ ir kt. 28 metų H.K. Andersenui buvo paskirta karališkoji premija. Danai tik daug vėliau suskato atiduoti pagarbą savo šalies rašytojui – dar gyvam esant pradėjo statyti jam paminklą. Tai reikšmingiausias tarptautinis vaikų literatūros apdovanojimas. Šiam apdovanojimui teikiami nusipelnę rašytojai ir dailininkai, kurių kūryba yra plačiai žinoma tėvynėje, leidžiama ir verčiama kitose šalyse.

1875 m. rugpjūčio 1 d. Rašytojo atminimui Kopenhagos uoste pastatyta skulptūra, vaizduojanti vieną jo pasakų herojų – Undinėlę. Amžininkai literatūros kritikai niekada jo neglostė – Andersenas nepanėšėjo į pripažintus Europos autorius, o naujovių Danijoje nemėgo. Vokietijoje jį noriai spausdino, bet vokiečiai užtektinai turėjo ir savų rašytojų. Taigi Andersenas galiausiai pasirodė esąs literatūrinės konjunktūros išstumtas į naują nišą – vaikų rašytojų.

Renginio metu bibliotekininkė Lijana Vaivadienė pademonstravo skaidres apie rašytojo vaikystę, jaunystę, jo kūrybą ir įamžinimą. Vėliau žiūrėjome KC administratorės Stasės Jonėnienės su vaikų lėlių teatru pastatytą spektakliuką pagal Vytė Nemunėlio poemą „Meškiukas Rudnosiukas“. Paskui sekė viktorina vaikams apie H. K. Anderseno kūrinių personažus. Kaip visada renginyje dalyvavo patys aktyviausi bibliotekos lankytojai. Žiūrėkite nuotraukas iš renginio:

Nuotraukos