Pereiti prie turinio Į pradžią / Renginiai ir parodos / 2014 m. renginiai / Prisiminėme filosofijos daktarą kunigą Juozapą Čepėną

„Mes kūrėme istoriją. Tai nebus pamiršta.“ - Atsiminimai apie Baltijos kelią internete

maza mini konferencija EuropeanosRugpjūčio 23 d. minint Baltijos kelio 25-metį bibliotekoje surengta mini-konferencija „Mes kūrėme istoriją. Tai nebus pamiršta.“ Konferencijos organizatoriai – tarptautinio interneto portalo „Europeana“ organizuojamos kampanijos „Europeana 1989“ Lietuvoje koordinatoriai iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos bei Pasvalyje šią kampaniją įgyvendinantys bibliotekos Krašto kultūros dokumentavimo centro darbuotojai.

„Europeana 1989“ (http://www.europeana1989.eu/lt/) – tai internete viešinami asmeniniai žmonių liudijimai iš 1989 metų įvykių, kai griuvo Sovietų Sąjunga ir Geležinė uždanga, skyrusi Europos Rytus ir Vakarus. Lietuvoje šią svetainę aktyviausiai populiarina ir žmonių atsiminimus į svetainę surenka viešosios bibliotekos. Savo pačios išsaugotą asmeninį atsiminimą – trispalvę vėliavėlę, kuria prieš 25 metus mojavo Baltijos kelyje atsivežė mini-konferenciją  vedusi Martyno Mažvydo bibliotekos Informacijos centro direktorė Laimutė Jankevičienė.

Dėka „Europeana 1989” kampanijos internete paviešinta apie 300 pasvaliečių atsiminimų iš Baltijos kelio. Tai ir Baltijos kelio Pasvalio ruožo schema, braižyta pačių organizatorių rankomis, ir savadarbiai vietinių žmonių ženkleliai ir juostelės, išdalinti Baltijos kelyje stovėjusiems, Baltijos keliui parašyti eilėraščiai ir dainos, fotografijos iš asmeninių albumų su besišypsančiais už rankų kelyje susikibusiais šeimos nariais... Plačiau pasvaliečių suneštus atsiminimus pristatė bibliotekos Krašto kultūros dokumentavimo centro vedėja Vitalija Kazilionytė, kuriai vadovaujant tie atsiminimai suskaitmeninti ir sukelti į internetą. Į „Europeanos 1989” Baltijos kelio archyvą pateko Pasvalio rajono savivaldybės mero Gintauto Gegužinsko asmeninė fotografija. Meras apsilankė mini-konferencijoje, tarė sveikinimo žodį dalyviams.

Vykstant mini-konferencijai bibliotekos fojė sukosi dokumentinio filmo kadrai. Lietuvių fotomenininko Zino Kazėno susukta juosta apie Baltijos kelią taip pat pateko į „Europeana 1989” archyvą. Plačiau apie Lietuvos žmonių atsiminimus iš Baltijos kelio, patekusius į „Europeana ą1989” svetainę papasakojo Birutė Pečiulevičiūtė, Martyno Mažvydo bibliotekos mokslinė sekretorė, kampanijos „Europeana 1989“ koordinatorė Lietuvoje. Baltijos kelio archyvas internete yra įtrauktas į UNESCO „Pasaulio atminties“ programą. Apie tai mini-konferencijoje kalbėjo UNESCO Lietuvoje atstovaujančios Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojos Jolita Steponaitienė ir Miglė Mašanauskienė.

Verta apsilankyti „Europeanos“ portale ir panaršyti po ten sukauptą visos Europos kultūros ir istorijos dokumentus – tuo neabejojo Sandra Leknickienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotoja, „Europeana Awareness“ projekto Lietuvoje vadovė. Ji mini-konferencijoje pažėrė keletą įspūdingų faktų apie „Europeana“ portalą: 32 milijonai suskaitmenintų dokumentų iš 2300 Europos institucijų, žymių ir ne tokių žymių muziejų, archyvų, bibliotekų. Lietuviai į „Europeaną“ įkėlė Martyno Mažvydo Katekizmą, garsiausius savo tautodailės ir meno kūrinius, dainas, dokumentinius filmus, ir, aišku, liudijimus apie Sąjūdį bei Baltijos kelią.

Be asmeninių prisiminimų ir išgyvenimų istorija tėra sausų faktų rinkinys, šalta tūkstančių žmonių likimų traktuotė. Asmeniniai išgyvenimai įkvepia jiems gyvybės, padeda įvertinti ir geriau suprasti. Asmeniniais savo išgyvenimais Baltijos kelyje mini-konferencijai baigiantis pasidalijo jos klausytojai pasvaliečiai mokytoja Vlada Čirvinskienė ir savivaldybės atstovė Jurgita Vaitiekūnienė. Žmonių emocijos atsispindėjo ir konferencijos metu atidarytoje fotografijų parodoje „Baltijos kelias. Pasvalio ruožas. Gyvoji susikibusių rankų grandinė“.