Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Lituanica. Nematoma pusė. Gražina K. Sviderskytė

Knygų gelbėtojai Vilniaus gete. David E. Fishman

Knygų gelbėtojai Vilniaus gete

„Knygų gelbėtojai Vilniaus gete" – istorinė studija, pasakojanti apie žydų raštijos ir kultūros paveldo gelbėjimą Antrojo pasaulinio karo metais Vilniuje.

Rytų Europos šalis okupavę naciai ne tik siekė susidoroti su žydų tautybės asmenimis, bet ir ištrinti žydų tapatybės likučius. Dėl šios priežasties jie okupuotuose kraštuose rinko žydų raštijos ir meno paveldą ir siuntė į Vokietiją. Buvo vadovaujamasi šūkiu „žydų kultūra be žydų".

Paradoksalu, bet susidūrę Vilniuje su milžinišku litvakų palikimų, jie kreipėsi pagalbos į žydus. Artefaktų katalogavimui buvo sukurta vadinamoji „Popieriaus brigada".

Daugelis jai priklausiusių žmonių – poetas Šmerkė Kačerginskis, mokslininkas Zeligas Kalmanovičius, mokytoja Rachelė Krinski ir dar gausybė kitų – buvo ištikimi kutūrai, raštui ir švietimui žmonės. Atrinkdami ir kataloguodami medžiagą jie stengėsi bent dalį jos paslėpti. Jie rizikavo savo gyvybe, kad bent dalis žydiško palikimo būtų išsaugota. Dėl jų pasiaukojimo žydiškojo Vilniaus istorijos liudijimas pergyveno nacių ir sovietų okupacijas ir šiandien yra saugomas žydų moksliniame institute YIVO Niujorke, Jeruzalės hebrajų universitete ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biliotekoje. Visa tai – „Popieriaus brigados" dėka.

Atkaklus, septynerius metus trukęs mokslininko Davido E. Fishmano darbas „Knygų gelbėtojai Vilniaus gete" sugrąžina Lietuvai prarastus Vilniaus žydų kultūros ir gyvenimo metus. Tai dar vienas pasakojimas apie Lietuvos Jeruzalės žūtį.

Daugiau naujų knygų