Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Lituanica. Nematoma pusė. Gražina K. Sviderskytė

Kompasas. Mathias Enard

Kompasas

„Kompasas" - stulbinantis romanas, nutiesiantis tiltą tarp Europos ir islamiškojo pasaulio. 2015 m. apdovanotas garbingiausia Prancūzijos literatūros Gonkūrų premija. Knygos autorius skaitytoją veda į jaudinančią kelionę po įvairių kultūrų ir emocijų pasaulį.

Kai virš Vienos nusileidžia naktis, nepagydomai sergantis nemigos kamuojamas muzikologas Fransas Riteris kasvakar gulasi į lovą ir praleidžia neramią naktį klaidžiodamas po sapnų, prisiminimų ir nuskausminamųjų vaistų sukeltų haliucinacijų pasaulį, dar ir dar kartą išgyvendamas praeitį - nemąžtantį susižavėjimą Vidurio Rytais, begalę kelionių į Stambulą, Alepą, Damaską ar Teheraną, įvairius rašytojus, menininkus, muzikantus, akademikus, orientalistus ir tyrinėtojus, kurie pasklidę po didžiulę jo prisiminimų teritoriją. „Kompasas" kviečia mus keliauti laiku ir erdvėje.

Rittero atmintis tarsi audžia persišką šilko kilimą iš savų prisiminimų, rytų poezijos posmų, Tomo Mano, Ničės, orientalisto Kubre ir Delakrua minčių, Mocearto „Turkų maršo" ir Bizė „Džamilio" muzikos gaidų. Tai europiečio pasakotojo kelionė po egzotiškuosius Rytus, pasitelkiant šių kraštų knygas, muziką, dailę, keliautojų ir tiesiog avantiūristų pasakojimus.

Neišeidamas iš savo buto Vienoje Francas Riteris nuo vienuolikos valandos vakaro iki septynos valandos ryto jis vėl ir vėl išgyvena savo gyvenimą. Maždaug tiek pat laiko - aštuonių valandų - prireiks perskaityti keturis šimtus šio ypatingo romano puslapių apie moters meilę ir aistrą keliauti, apie tai, kaip šie dalykai tampa vienintele galimybe jausti ir gyventi. Šių prisiminimų centre visuomet yra jo meilė be atsako - Saros, jaunos raudonplaukės moters, fanatiškai tyrinėjančios Artimuosius Rytus, įvaizdis, kuris kaip kelrodė žvaigždė spindi visą pasakojimą. Kažkada Sara pokštaudama padovanojo Francui kompasą, vietoj šiaurės rodantį į rytus...

Romanas „Kompasas" nesiūlo jokių atsakymų. Tai bandymas ne tik suprasti, bet ir pajusti Rytus.

Mathias Ernard rašo gyvai ir naudodamasis savo erudicija gretina nesulyginamus dalykus – devynioliktojo amžiaus kompozitorius ir orientalistus ezoterikus, Balzaką ir Agatą Kristi... Ir daro tai pačiu magiškiausiu būdu.

Mathias Énard (g. 1972 m.) – prancūzų rašytojas, daugiausia rašantis apie arabų pasaulį. Universitete studijavo arabų ir persų kalbas. Nuo 2000 gyvena Barselonoje, kur parašė visas savo knygas. Pirmoji didžiausios sėkmės sulaukusi autoriaus knyga buvo išleista 2008. „Zona" (Zone) pasakojo apie karo tarp Izraelio ir Palestinos veteraną, tai buvo jo vidinis monologas, parašytas vienu sakiniu, besitęsiančiu per daugiau nei 500 puslapių. Knyga „Kompasas" 2015 metais pelnė apdovanojimus Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, o 2017 metais pateko į trumpąjį Man Booker apdovanojimų sąrašą.

Daugiau naujų knygų