Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Lituanica. Nematoma pusė. Gražina K. Sviderskytė

Sostinė. Robert Menasse

Sostinė

Tarsi „Kortų namelis" apie Europos Komisiją. Taip apibūdinama vieno žymiausių šiuolaikinių austrų rašytojų Roberto Menasse knyga „Sostinė", apdovanota svarbiausia vokiečiakalbių šalių literatūrine premija.

Briuselis. Tragedijų herojai, manipuliuojantys nevykėliai ir priverstiniai bendrininkai... Visai nenuostabu, kad Europos Komisija norėtų pagerinti savo įvaizdį. Artėjant penkiasdešimtosioms Komisijos metinėms EK kultūros direktorato komunikacijos departamento vadovė Fenia Ksenopulu turi ne tik suorganizuoti svarbią šventę, bet ir bandyti siekti didesnio tikslo – mažėjant visuomenės palaikymui sugrąžinti Komisijai gerą vardą. Kai jos referentas, austras Martinas Zusmanas pasiūlo jubiliejaus centru paversti Aušvicą, Fenia lieka tiesiog sužavėta. Tačiau ką mano kitos Europos Sąjungos institucijos?

Komisaras Brenfo taip pat atsiduria kryžkelėje. Jo tiriama žmogžudystės byla sulaukia spaudimo iš aukščiausių institucijų. Komisaras raginamas nutraukti tyrimą. Laimė, jis turi draugą Briuselio policijos vadovybėje. Šis yra tikras informacinių technologijų genijus ir gauna prieigą prie slaptų prokuroro dokumentų.

Samdomas žudikas iš Lenkijos Matekas apie tai nieko nežino. Tačiau jis žino, kad nušovė ne tą vaikiną. Matekui, kuris norėjo tapti kunigu, tai rimtas reikalas...

O ką dar daryti su kiaulių augintojais, kurie išeina į gatves protestuoti prieš draudimą į Kiniją eksportuoti kiaulių ausis?

Romanas „Sostinė" – tai aštri satyra, detektyvas, komiškas pasakojimas ir filosofinė esė. Tai didingas romanas apie Europą, pasirodęs Brexito išvakarėse ir nešantis svarbią žinią – niekas neturėtų pamiršti, kokios aplinkybės apskritai leido iškilti šiam Europos projektui. Pasitelkęs absurdą ir groteską, ironiją ir filosofiją, „Sostinės" autorius ne tik taikliai pašiepia Europos Sąjungos institucijų biurokratiškumą ir painumą, tačiau nepamiršta ir žmogiškumo bei istorinių tiesų.

„Vien tik ekonomika negali mums užtikrinti taikios ateities", – rašo R. Menasse, tačiau jis ironiškai vertina ir tuos, kurie tiki, kad taiką gali užtikrinti kultūra.

Robertas Menasse (g. 1954 m.) – vienas žymiausių šiuolaikinių austrų rašytojų, kuriam labiau patinka vadinti save vieniečiu arba europiečiu. Studijavo Vienoje, vėliau šešerius metus gyveno Brazilijoje ir buvo San Paulo universiteto literatūros profesorius. Yra parašęs keletą grožinių ir negrožinių (daugiausia apie Europą ir demokratiją) knygų, kurios išverstos ir į anglų kalbą.

Daugiau naujų knygų