Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Keisk drabužius – keisk gyvenimą. George Brescia

Pražilę varnėnai. Sigitas Geda

Pražilę varnėnai

Sigitas Geda – poetas, eseistas, dramaturgas, kūrėjas, dėl kurio talento, ar teisingiau – talentų, kyla mažiausiai klausimų tiek jo literatūros tyrinėtojams, tiek skaitytojams. Universali asmenybė, lyginama su Kristijonu Donelaičiu, atidavusi kūrybai visas fizines ir dvasines jėgas, Lietuvoje pelniusi turbūt visus įmanomus apdovanojimus, įskaitant Nacionalinę kultūros ir meno premiją, o užsieniuose – daug gražių ir garbingų žodžių mūsų valstybei ir kultūrai.

Ne mažiau už poeziją įtaigūs, talentingi ir meniški Sigito Gedos eseistiniai dienoraščiai. Rašyti praktiškai visą gyvenimą iki pat mirties, jie – ir nepakartojamas paties rašytojo likimo liudijimas, ir gyva Lietuvos kultūrinio, politinio ar tiesiog kasdienio buitinio gyvenimo refleksija, ir stiprios literatūrinės bei bendrakultūrinės įžvalgos. Juolab, kad šių tekstų varomoji jėga – ne tik mintys apie literatūros pasaulį, kuriame poetas gyveno, bet ir samprotavimai apie religijas, dailę, muziką, universalių jungčių tarp visų šių veiklos ir kūrybos sričių paieška.

Tokia renesansinė kūrybinė laikysena būdinga visoms S. Gedos dienoraščių knygoms, iš esmės sudarančioms nuoseklią seriją. Tai būdinga ir knygai „Pražilę varnėnai", apimančiai 2004–2005 metus, tai, kas vyko pasaulyje, ant rašytojo stalo ir jo sąmonėje.