Naujausios knygos

Rizikuoti savo kailiu. Nassim Nicholas Taileb

2021 01 08

„New York Times“ bestselerio „Juodoji gulbė“ autoriaus Nassim Nicholas Taleb knyga „Rizikuoti savo kailiu: kasdienio gyvenimo pasirinkimai“ meta iššūkį daugeliui mūsų įsisenėjusių įsitikinimų apie riziką ir atlygį, politiką ir religiją, finansus ir asmeninę atsakomybę.

Savo labiausiai provokuojančioje knygoje vienas žymiausių šių laikų mąstytojų iš naujo apibrėžia, ką reiškia suprasti pasaulį, pasiekti profesinės sėkmės ir prisidėti prie sąžiningos ir teisingos visuomenės, informacijos sraute aptikti nesąmones ir įkvėpti kitus. Pavyzdžiuose kalbėdamas apie senovės mąstytojus ir šių laikų lyderius Nassim Nicholas Taleb parodo, kad noras prisiimti asmeninę riziką yra esminis didvyrių, šventųjų ir klestinčių žmonių bruožas.

Autorius teigia, kad jo knygoje „Rizikuoti savo kailiu: kasdienio gyvenimo pasirinkimai“ rašomi dalykai nėra akivaizdūs. Nes jis pats tiesiog nemėgsta žinomo kelio ir vertina staigmenas. Todėl jo tekstas vingiuotas ir kupinas nuotykių.

Rašytojas knygoje narsto įvairias sritis. Siekiantiems socialinio teisingumo jis siūlo sutelkti dėmesį į simetriją ir rizikos padalijimą. Juk negalite uždirbti pelno, o riziką perkelti kitiems. Autorius dalijasi mintimis, kad etikos taisyklės nėra universalios, pasaulį valdo mažumos, o jūs galite būti intelektualas, bet vis tiek idiotas. Pasak jo, mūsų visuomenė išugdė privilegijuotą intelektualų ir vis dėl to idiotų klasę. Šie žmonės monopolizuoja valdžios pozicijas ir paprastai priima sprendimus nedėdami jokių pastangų įvertinti šių sprendimų pasekmes. Jie nerizikuoja savo kailiu.

Knygoje „Rizikuoti savo kailiu: kasdienio gyvenimo pasirinkimai“ dominuoja keturios temos. Pirmoji apima žinių neapibrėžtumą ir patikimumą. Pasaulyje daug šūdmalystės ir būtina ją identifikuoti. Dar viena tema liečia simetriją žmonių santykiuose. Taip pat autorius akcentuoja informacijos dalijimosi sudarant sandorius svarbą bei racionalumą gyvenime. Rašytojas ragina saugotis sudėtingų sprendimų, jei negalite įvertinti pasekmių, juk paprasti svarmenys raumenis užauginti gali ne blogiau nei įmantrūs įrenginiai.

Nassim Nicholas Taleb autoriaus pasirinktas stilius provokuoja. Jis nevengia aršiai pabadyti pirštu į visuomenės trūkumus, drąsiai beria druskos ant žaizdų, naudoja gerus pavyzdžius, o skaitytojų dėmesį išlaiko trumpais skyriais. Rizikuokite savo kailiu ir tikrai sulauksite trokštamos sėkmės!

Nassim Nicholas Taleb (g. 1960) – libaniečių kilmės JAV mokslininkas, matematikas, eseistas, šių laikų filosofas, rizikos analitikas, buvęs vertybinių popierių pardavėjas. Jis studijavo Paryžiaus ir Pensilvanijos universitetuose.