Naujausios knygos

Remyga. Rimantas Kmita

2021 03 08

Rimantas Kmita lietuvių literatūros pasaulyje vardą įtvirtino savo debiutiniu romanu „Pietinia kronikas“. Knyga ne tik sulaukė daugybės puikių kritikų apžvalgų, bet taip pat buvo išrinkta geriausia metų knyga. Pagaliau skaitytojai sulaukė naujo autoriaus romano „Remyga“, kuris ir vėl nukels į pirmųjų Lietuvos nepriklausomybės metų Šiaulius.

Rimantas Kmita sako, kad nors abi knygos susijusios, visgi „Remyga“ nėra „Pietinia kronikas“ tęsinys. Savo pirmajame romane rašytojas į laukinius devyniasdešimtuosius pažvelgė linksmai. „Remyga“ – tamsesnė ir niūresnė, daugialypė istorija, apnuoginanti daug skaudesnę laikmečio pusę.

Pagrindinis romano veikėjas – Remyga, jaunuolis grįžęs iš Sovietų armijos, tarnavęs Afganistane. Jis pasimetęs gyvenime, ieško savo vietos po saule, įsidarbina milicijoje. Netrukus keičiasi santvarka ir Remygai tenka vilktis policininko uniformą. Pokyčiai vyksta ne tik struktūrose, bet ir jaunuolio viduje. Knygos siužetas per Remygos patirtis parodo tamsius dalykus, tuo metu vykusius įvairiuose šalies kampeliuose.

Rimantas Kmita – šiaulietis. Kaip ir pirmajame romane, taip ir „Remygoje“ veiksmas vyksta autoriaus gimtajame mieste. Tekste daug nuorodų į realius įvykius, žmones ar pastatus. Fikcija maišosi su tikra istorija, veikėjai kovoja su savo vidiniais demonais, chaosu, matomais ir ne tokiais akivaizdžiais priešais bei nežinomybe. Ką atneš rytojus ir kokie mes į jį žengsime?

Laikotarpis, apie kurį kalbama romane, apima 1988-1993 metus. Sovietų sąjungos griūtis, Sąjūdis, pasikeitusios santvarkos, sausio 13-tosios įvykiai – dalykai stipriai palietę ir formavę tuometinius žmones ir būsimą istoriją.

Romaną rašytojas kūrė apie tris metus. Prieš tai jis parašė pjesę „Remyga“, kurią pastatė garsus režisierius Oskaras Koršunovas.

Rimantas Kmita (g. 1977 m.) – literatūros kritikas, poetas, dramaturgas, humanitarinių mokslų daktaras, rašytojas. Autorius kuria įvairaus žanro literatūrą, tačiau būtent debiutinis jo romanas „Pietinia kronikas“ sulaukė nepaprasto populiarumo. Leidykla nuolat kartoja knygos tiražą. Knyga buvo apdovanota Jurgos Ivanauskaitės vardo premija, taip pat „Metų knygos“ apdovanojimuose išrinkta geriausia. „Remyga“ nėra pirmosios knygos tęsinys, tačiau puikiai pildo istoriją ir vaizduoja ne tokią linksmą Šiaulių pusę.